Kapadokya’da Nereler Gezilir? Peri Bacaları ve Balon Turları

Kapadokya’da Nereler Gezilir? Peri Bacaları ve Balon Turları

Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya, milyonlarca yıl önce oluşmuş bir doğa harikasıdır. Etimolojik anlamda Kapadokya kelimesi, Eski İran coğrafyasında yaşayan Perslere göre Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelmektedir. Kapadokya, bölgedeki Hasan Dağı, Güllü Dağ ve Erciyes Dağı’nın ortaya çıkardığı lavların oluşturduğu bir alandır. Bu alanın oluşumu için milyonlarca yıl zaman geçmiştir. Kapadokya, günümüzde Nevşehir sınırları arasında yer almaktadır. İstanbul’dan Kapadokya’ya ulaşım için 750 kilometre yol gelinmesi gerekirken, İzmir ile Kapadokya arasındaki mesafe 758 kilometre uzunluğundadır. Bu anlamda büyük şehirlerden ufak tatil kaçamakları için Kapadokya tercih edilebilir.

Kapadokya, sâdece peri bacaları bölgesi ile sınırlı değildir. Bölge kapsamında Göreme, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar bulunmaktadır. Bu belgelerin her biri ayrı bir güzelliğe sahiplerdir

Peri Bacaları

Kapadokya’nın en bilinen yeri hiç şüphesiz peri bacalarıdır. Ancak peri bacaları, Türkiye’de başkaca yerlerde de bulunmaktadır. Çünkü bilinenin aksine insan yapımı olmayan bu öğeler, birer coğrafi unsurdur. Eskiler, peri bacalarını ev olarak kullanmış ve barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Bu bölge binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kapadokya Balon Turu

Bölgenin en renkli atmosferlerinden biri de balon turudur. Balonlara binerek yerden yüzlerce metre yükseğe çıkıyor ve böylece o eşsiz doğa manzarasını izleyebiliyorsunuz. Buradaki balonlar, dokuz yüz metre yüksekliğe kadar çıkabiliyorlar. Balonlardan hem peri bacalarını hem taş evleri hem de ovanın tüm güzelliklerini görebiliyorsunuz. Balon uçuşları genellikle güneş doğmadan önce yapılarak, güneşin doğuşuyla birlikte bölgenin en renkli anlarını size göstermeyi hedefliyor. Hatırlatmakta fayda var ki sadece fırtınalı havalarda değil, aynı zamanda yağmurlu havalarda da uçuşlar iptal ediliyor. Kapadokya balon turlarının fiyatları da genel olarak 200 lira civârında seyrediyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan