Almanya Studentenwerk Konaklama ve Başvurusu

Almanya Studentenwerk Konaklama ve Başvurusu

Almanya Studentenwerk yani Türkçesiyle Almanya Ulusal Öğrenci Birliği Almanya’da kurulmuş öğrenciler için çalışan gönüllü bir kuruluştur. Kısaca amacından bahsedecek olursak Almanya da öğrenim gören öğrencilerin tamamını ayırt etmeksizin desteklemek ve yardım etmektir. En çok öğrencilerin yurt başvurusu ve konaklaması için hizmet vermektedir.

Studentenwerk kuruluşunun asıl amacı öğrenciler arasında oluşan eşitsizliği ortadan kaldırmaktır. Bir çok Üniversite ve Eğitim kurumuyla anlaşma yaparak ihtiyacı olan öğrencilerin ihtiyaçlarının giderilmesinde büyük önem taşımaktadır. Yapılan anlaşmalar neticesinde öğrencilerin büyük bir çoğunluğu eşit şartlarda eğitim görürler.

Sadece yurt ve barınma ihtiyacını karşılamamaktadır. Ucuzu giysi, uygun fiyata gıda ve tatmin edici seviyede bir yaşam alanı içinde çabalamaktadır. Studentenwerkler bir birlerinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Köln ile Berlinde bulunan Studentenwerk kurumları farklı yönetim ve organizasyona sahiplerdir. Tamamen bir birinden bağımsız olarak faaliyetlerine devam ederler. Studentenwerk’in en büyük artısı da budur. Tamamen kendi bölge coğrafyasına göre kendi sosyopolitik durumuna göre yönetilebilirler.

  • Ayrıca Studentenwerk kurumları herhangi bir kar amacı gütmez.
  • Öğrencilerin Almanya içindeki sosyokültürel durumlarını yaşanabilir hale getirir.
  • Benzer kuruluşlar ile birlikte öğrenci dayanışmasını pekiştirir.
  • Öğrenciler için eğitimler ve kurslar düzenleyerek onların eksiklerini gidermeye çalışır.

Uluslar Arası Öğrenci Yurtları İşbirliği

Studentenwerk yukarıda da bahsettiğimiz üzere Uluslararası bir yapıyı hedeflemektedir. Sadece Almanya içinde kalmayarak farklı ülkelere gönderilecek olan öğrencilere de en uygun koşulu sağlamak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amaç ve çalışma doğrultusunda global bir network ağı oluşturmuştur. Özellikle Kuzey Amerikai Asya Pasifik ve Avrupanın bir çok bölgesinde ortak iştirakleri bulunmaktadır.

Studentenwerk Yurtları

Almanya’da normal bir öğrenci aylık olarak ortamala 450 Euro kira ödemektedir. Studentenwerk ile bu kira bedeli ortalama olarak 226 Euro’ya kadar düşmektedir. Kuruluş içinde konaklayanların yazlnızca %9’u Alman öğrencilerden oluşmaktadır. Bunun dışında büyük bir çoğunluğu Farklı ülkelerden Almanya da okumak için gelen öğrencilerden oluşur.

Yurtların asıl amaçları zor durumda olan öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktır. Her öğrencinin gelir durumu ve ödeyecekleri kira bedelleri Almanya içinde bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Genellikle büyük şehirlerdeki kira bedelleri çok daha fazla olduğu için Studentenwerk kurumları yurtlarını büyük şehirlerde bulundurmaktadır. Küçük kasaba ve şehirlerde çok büyük ya da kapsamı geniş yurtlar çok fazla bulunmaz.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan