Sağlık,

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kaygı günlük yaşamda kişinin bir parçası olmak zorundadır. İş, sağlık, aile ile ilgili konularda, kaygı durumu her an kaçınılmaz hale gelebilir. Kaygı, günlük yaşamda tehlike durumunda hızlı karar vermemizi ve günlük sorunlarla baş edebilmemizi sağlayan faydalı duygulardandır.

 

Yaygın anksiyete bozukluğu, kişinin nedensiz yere endişe içinde olması, içine girdiği kötü duyguların etkisinde, olumsuz olayların gerçekleşeceği beklentisinin süreklilik göstermesi rahatsızlığıdır. Örnek olarak, eşinin eve 1 saat geç kalması halinde, kişi zihninde felaket senaryoları hazırlamaya başlayacaktır. “başına bir şey geldi” , “birileri bir şey yapmıştır” türünden kaygı ve endişe içeren düşüncelere girer.

 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Birkaç madde halinde özetleyelim:

  • Kendilerine hakim olamadıkları, sebepsiz ve sürekli korku ve heyecan durumuna girmek. Kişi bu endişelerinin aşırı olduğunun farkındadır, ancak bu durumları denetleyemezler ve sakinleşemezler.
  • Yorgunluk, dikkat bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü çekerler.
  • Ufak seslerle irkilme,
  • Uyguya dalmada zorluklar ve geceleri uykudan sık sık uyanma
  • Yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları,
  • Yutma güçlüğü, titreme ve seyirmeler,
  • Terleme, bulantı, sıcak basması,
  • Tahammülsüzlük, sersemlik hissi

Yaygın anksiyete bozukluğunun belirtilerindendir. Bu belirtilerden bir kaçı görüldüğü takdirde, psikoloğunuza danışmalısınız.

Stres yaygın anksiyete bozukluğunun en önemli sebeplerindendir. Yaygın anksiyete bozukluğu, çoğunlukla çocukluk ve gençlik döneminde başlar ve yavaş,sinsice ilerler. Yaygın anksiyete bozukluğunun gelişmesindeki diğer etkenler, kalıtsal özellikler, beyin nörokimyasındaki değişiklikler, stres verici yaşam olayları etkendir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavideki en önemli etken, psikiyatristtir. Psikiyatrist, doğru tedaviye ve tedavi yöntemlerine karar verebilmesi tedavi başarısını belirleyecektir. Tedavi ilaçlarla ve psikiyyatristin yapıcağı seanslarla ilerleyecektir. Günümüzde yaygın anksiyete tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır. Psikoterapide, kişinin olumsuz düşünce ve davranışlarını değiştirmesi üzerine çalışılır. Tam düzelme sağlandığında, tedaviye en az 1 yıl daha devam etmek önemlidir. ilaç tedavisinde, antidepresanlar, non-benzodiazepin ajanlar, diazepam türevleri etkilidir.

Bu yazımızda yaygın anksiyete bozukluğu hakkında bilgilendirmede bulundurk. Soru ve sorunlarınızı lütfen yorum kısmından yazınız. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Anksiyete bozukluğu bazen bireylerde dikkat bozukluğu olarak gözükebilmektedir. Anksiyete sonucu oluşan kaygı psikoterapi yöntemleri ile çözülebilmektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu uykuya dalmada zorluklar ve dikkat eksikliğine yol açmaktadır.