Tütün Böceği ve Tütün Böceği ile Mücadele

Tütün Böceği ve Tütün Böceği ile Mücadele

Evlerde tütün böceklerinin kontrolü kapsamlı bir inceleme ile başlar. Bu böcekler çok çeşitli ürünlerle beslenebildiklerinden, musallat olan tüm öğeleri bulmak önemlidir. Enfekte olan yiyecekleri atın. Bu böcekler pek çok türde ürüne bulaşabileceğinden, iyice inceleyin. Birkaç istila edilmiş ürün olabilir.

Yiyeceklerin saklandığı tüm kiler ve dolapların raflarını elektrikli süpürgeyle temizleyin. Vakumlama yemek kalıntılarını giderecektir. Yeni gıda ürünlerini kapalı cam veya plastik kaplarda saklayın.

Tütün Böceği ile Mücadele‘de Böcek ilacı uygulaması son adımdır. Kiler raflarının arkasındaki ve süpürgeliklerin arkasındaki çatlaklara ve yarıklara uygulanmalıdır. Amaç, istila edilmiş malzemelerden dağılmış yetişkin böcekleri ortadan kaldırmaktır.

Davranış

Tütün böceği adını depolanmış tütüne saldırmasından alır. Tüm dünyada depolanmış ürün zararlısıdır. Yetişkin böcekler güçlü el ilanlarıdır. Düşük ışıkta çok aktiftirler. Öğleden sonra geç saatlerde ve bulutlu günlerde kolayca uçarlar. Tütün böcekleri rahatsız edildiklerinde birkaç saniyeliğine “ölü taklidi yapar”.

Üreme ve Yaşam Döngüsü

Dişi böcek yumurtalarını besin maddesinin içine veya üzerine bırakır. Bu böcekler, evcil hayvan maması, un, tahıl, baharat ve makarna dahil olmak üzere çok çeşitli ürünleri istila eder. Ayrıca kitaplara, kuru çiçeklere, baharatlara, deriye, ipeklere, eski kemirgen yemlerine ve hatta müze örneklerine musallat olmuşlardır. Evlerde baharatlar ve kuru evcil hayvan maması Tütün böcekleri için çok yaygın yiyeceklerdir.

Larvalar yer ve büyür. Yetişkinlere dönüşme zamanı geldiğinde bir koza örerler. Yumurtadan üreyen yetişkine kadar tüm yaşam döngüsü 30 ila 90 gün sürer. Gelişme, daha düşük sıcaklıkta yavaşlar ve 65 ° F’nin altında durur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan