Trafikte Hız Kuralları Nelerdir?

Trafikte Hız Kuralları Nelerdir?

Trafikte seyir halinde bulunan araçların sürücülerinin yolculuk ettikleri ülke içinde geçerli olan ve önemli bazı faktörler göz önüne alınarak belirlenmiş, trafik, sürücü, yolcu ve yayaların trafikte güvenli bir şekilde seyir edebilmesi için konulan kurallar bütünüdür.

Trafikte uyulması gereken hız kuralları, o ülkenin genel trafik ve yol durumuna, şehir içi ve şehirler arası yollarda bulunan trafik levhalarına, içinde bulunan aracın yapısal ve teknik özelliklerine, aracın yolcu ve yük kapasitesine, hava durumuna ve görüş mesafesine göre belirlenir. Buna ve buna benzer faktörlere göre belirlenen azami ve asgari hız limitlerinde aşım olduğu takdirde seyir edilen ülkede geçerli olan trafik kuralları doğrultusunda cezai yaptırımlar uygulanır. Genel olarak ilk hız limiti aşımında para cezası uygulanır, durumun tekrarı halinde ağırlaştırılmış para cezası ve hapis cezası uygulamaları da mevcuttur.

Trafikte hız yapmak hem kendini hem de başkalarının hayatını riske atmaktır. Bu konuda ceza yaptırımlarının uygulanması insan hayatının korunması adına şarttır. Trafikte hız kurallarına daima uymalı ve başkasının yaptığı hataları görmezden gelerek onun yaptığı hataya düşmemeliyiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan