Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik cezası alıp almadığınızı öğrenmek ve varsa trafik cezanızı nasıl ödeyeceğinizi sizlere kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Bu yazımızda sizlere yardımcı olabilecek bilgileri aşağıda başlıklar halinde anlatacağız.

E devlet sistemine geçildikten sonra artık eskisi gibi vezneden trafik cezası ödeme devri neredeyse kapandı. Haliyle yeni sisteme uyum sağlayamayan bir çok sürücü bulunmakta ve trafik cezasını nasıl öderim sorusuyla karşı karşıya kalmakta. Eski sisteme alışmış olan sürücüler, “plakadan trafik cezası ödemek mümkün mü?”  “trafik cezasını T.C. Kimlik bilgileri ödemek” gibi bir çok konu hakkında yeterli bilgiye sahip değil.

Konu hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Trafik Cezası Hangi Nedenlerden Dolayı Kesilir?

Trafik ışıkları ihlalleri artık neredeyse çok sık karşılaşılan cezalardan bir tanesi oldu. Gelişen teknoloji sebebiyle artık plaka okuma sistemleri tarafından kırmızı ışık ihlalleri anında sisteme ceza olarak düşmektedir. Eski usul trafik polisi tarafından yazılan cezaların yerini artık tamamen plaka algılama sistemi vasıtasıyla cezalar yazılır oldu. Yine aynı şekilde trafik ışığı ihlallerine ek olarak en çok ceza gelen konulardan bir tanesi de park ihlalleri oldu. Öyle ki EGM tarafından geliştirilen ve yayına alınan mobil uygulama sayesinde artık trafik polisleri ve mobese kameraları haricinde normal halktan kişilerde park ihlali yapan araçların fotoğraflarını çekip EGM sistemine göndermektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık normal olarak adlandırdığınız bir çok sebepten dolayı trafik cezası alabiliyorsunuz. Trafik cezası aldığınızda 15 günden önce ödeme yaparsanız cezanın neredeyse 1/3’lük dilimini ödemenize gerek kalmıyor. Peki trafik cezasını nasıl erkenden ödenir?

Trafik Cezasını Nasıl Öderim?

E Devlet sistemine geçilmesiyle birlikte artık adres beyanında bulunsanız bile trafik cezasının eve gelmesi neredeyse ayları bulmaktadır. Haliyle bu durumda cezanızı erken ödeme şansınız neredeyse olmuyor. Ancak eve gelen tebligat yerine trafik cezanızı online olarak takip etmeniz durumunda cezanızı erkenden ödemeniz mümkün.

Plakadan Ceza Sorgulama

Online olarak plakanızı sorgulatarak arabanıza yazılmış olan trafik cezasını öğrenebilirsiniz. Adrese tebliğ edilmesini beklemeden haftada bir ya da 15 günde 1 defa e devlet üzerinden plaka sorgulatarak aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlet üzerinden giriş yaparak trafik cezası araması yapmanız yeterlidir. Karşınıza gelecek olan seçenekler ile trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka ile Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Öncelikle, e-devlet   sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Devletin kapısı uygulamasına giriş yaparak sağ üst tarafta bulunan sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Sisteme giriş yapmak için bir adet şifreye ihtiyacınız olacaktır. PTT aracılığı ile ulaşacağınız bu şifreyi hatırlıyorsanız 11 haneli T.C. Kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın. (şifrenizi hatırlamıyorsanız en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.) Sisteme giriş yaptıktan sonra Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) adresini açınız. Açılan sayfada plakaya yazılan cezaları detayları ile birlikte görebilirsiniz. Gib (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden giriş yaparak varsa trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptığınız için otomatik olarak GİB sistemine giriş yapmış sayılacaksınız. Ancak sistemde arıza olur ve giriş başarısız olarak görünüyorsa sağ alt tarafta bulunan e-Devlet Yöntemi ile Giriş yazısına tıklayınız.

E-Devlet üzerinden plaka ve araca yazılan cezayı sorguladıktan hemen sonra GİB online işlemeler üzerinden trafik cezası borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan