Sağlıklı Tavuk Yumurtası Nasıl Olur?

Sağlıklı Tavuk Yumurtası Nasıl Olur?

Yumurta sarısının dikkat ederseniz 3 farklı renk tonu vardır. Bazı yumurtaların sarısının rengi sarı, bazısının açık turuncu ve bazısının da koyu turuncu renktedir. Ve eminim sizde bu renk karmasına denk gelmişsinizdir. Peki hangi yumurta sarısı sağlıklı bir tavuğa aittir?

 

Yumurtanın sarısı turuncu ve turuncu tonlarında ise; o yumurtayı her türlü düşünmeden yeyin derim. Çünkü turuncu tonlarına hakim yumurta sarısı çiftlikte serbest olarak gezmiş, gün ışığı görmüş bir tavuğa aittir.
Yumurta sarısı açık sarı tonlarında ise; yerken düşünün ve bence yemeyin!
Çünkü sarı tonlarındaki renge ait yumurta fabrikasyon usulü üretilmiş bir yumurta anlamına geliyor. Yani tavuk gün ışığı görmeden, serbest şekilde gezmeyen, olması gerektiği gibi kuluçkaya yatmayan, sadece tahılla beslenen tavuğun yumurtasıdır.

Sağlıklı tavuk yumurtası nereden alınır?

Büyük marketlerden alınan yumurtalar genelde ya bayat ya da fabrikasyon üretilen yumurta niteliği taşıyor bu yüzden sağlıklı bir yumurta için zaman ayırıp köylere gitmenizi öneririm. Satın aldığınız yumurtanın üzerinde doğal ya da organik yumurta yazısını görmenizi öneririz.
Doğal ürünler satan bazı gıda dükkanlardan yumurta alabilirsiniz. Benim kişisel önerim ise arkadaşlar pazarlara gidin ve pazarda sadece yumurta satan pazarcılardan yumurta satın alın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan