Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım – Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım – Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK

SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı altında çalışanların emekli olduktan sonra uzun yıllar çalışma sonucu hak edilmiş emekli maaşları hakkında detaylıca bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizlere uzun yıllar çalışmalarınız sonucunda ne kadarlık bir emekli maaşı alacağınızı ve bu emekli maaşını neye göre hesaplayacağınızı anlatacağız. Alacağınız emekli maaşları çalışmış olduğunuz yıl ve ödemiş olduğunuz prime göre değişim göstermektedir. Her kes aynı miktarda emekli maaşı almaz. Bu bağlamda sizin payınıza düşen emekli maaş miktarınız değişir. Ne kadar emekli maaşı alacağınızı adım adım hesaplayarak öğrenmenizi sağlayacağız.

Emekli Maaşı Hesaplama

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere emekli maaşları ödemiş olduğunuz prim ve çalıştığınız süre göz önünde bulundurularak hesaplanır. Uzun yıllar boyu çalıştıysanız ve prim miktarınızda normalin üzerindeyse size ödenecek emekli maaşı da yüksek olacaktır. Fakat atam tersi olarak kısa bir çalışma hayatına sahipseniz ve prim ödemeniz az ise yine aynı şekilde diğerine oranla çok daha az bir emekli maaşı alacaksınız demektir.

4A SSK Emekli Maaşı Hesaplama

SSK çalışanlarının emekli olduktan sonra alacakları maaşları hesaplamaları için sgk üzerinden sorulama yapmaları gerekmektedir. Eski adıyla SSK yeni adı 4A grubu çalışanlar için emekli maaşı hesaplama sayfası olan 4A SSK Emekli Maaşı Hesaplama adresi açınız.

Açtığınız adres Sosyal Güvenlik Kurumun’a ait emekli maaşı sorgulama sayfasıdır. Bu sayfada sorgulama yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurmalısınız;

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası,
 • 4A Sicil numarası,
 • Babanızın adı,
 • Kütük bilgileriniz,
 • Ay, Gün ve Yıl olmak üzere doğum tarihi.

Emekli Sandığı Emekli Maaşı Hesaplama

Devletten alacağınız memur emeklisi maaşı hesaplamak için Emekli Sandığı Emekli Maaşı Hesapla adresinden yukarıda yazılanlar ve gereken bilgiler ışığında formu doldurduğunuzda ne kadar emekli maaşı alırım sorunuzun yanıtı bulabileceksiniz. 4C Emeklileri yani Devlet Memurları genelde hizmet süresine göre değişkenlik gösteren bir emekli maaşı almaktadırlar. Bu bağlamda alacağınız emekli maaşı çalıştığınız yıl ne kadar yüksek olursa o kadar fazla gelecektir. Genellikle emeklilik yaşı her memurda aynı olduğu için ve EYT ile emekli olmayanlar hemen hemen aynı miktarda maaş alacaklardır.

Ayrıca emekli sandığı çalışanları derece durumlarına göre de farklı maaşlar alabilmektedirler.

Formda gereken bilgiler;

 • Dereceniz
 • Kıdem Yılınız
 • Aylık Tarih
 • Hizmet Yılı
 • Kademe
 • Payda

4B Bağ-Kur Emekli Maaşı Hesaplama

4B çalışanlarının emekli maaşları da yukarıdaki yazılanlar ışığında aynı şekilde yapılmaktadır. Kimlik numaranız ve Devletin Kapısı şifrenizi hazırlamanız gerekmektedir. Sisteme kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfada yazan kurum kısmından branş seçimi yaparak devam edebilirsiniz. Sorgulama yaparak ne kadar emekli maaşı alacağınızı görebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan