Mezarlığa Neden Su Dökülür Diyanet

Mezarlığa Neden Su Dökülür Diyanet

Bilindiği üzere sevdiklerimiz toprağa verildikten sonra mezarın üzerine bir miktar su dökülür. Ayrıca her kabir ziyaretinde de sevdiklerimizin topraklarına bol bol su dökeriz. Bireyler konu hakkında bir bilgiye sahip olmadıkları halde bu eylemleri yapsalar da aslında bu ritüellerin aslında birçok nedeni ve barındırdığı anlamı vardır. Peki mezarlığa neden su dökeriz? Diyanetin bu konuda yeri nedir? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulmanız mümkün.

Mezarlıklara su dökme işi sadece günümüzde uygulanan bir ritüel değil, aksine çağlar öncesinden gelen kültürel aynı zamanda da dini bir iştir. Bu işlemin çıkış noktası Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ve onun sahabesinin uygulamasıdır. Peygamber efendimiz (sav) Sa’d b. Muaz hazretlerinin bedenini toprağa gömdükten sonra toprağın üzerine bir miktar su dökmüştür. Bu da o andan itibaren tüm Müslümanlar için sünnet olmuştur. Kesin olarak diyebiliriz ki mezarlığa su dökme işi biz inançlı insanlar için aslında bir sünnettir.

Ayrıca kabir üzerine dikilen bitkilerle alakalı da dinimizde birçok rivayet vardır. Bunlardan en önemlisi, kabre dikilen çiçeklerin Allah’a zikrettiği ve her zikrin sevabının orada yatan kişinin amel defterine işlediğidir. Bitkilerin taze ve diri kalması için su kullanımının önemi düşünüldüğünde, mezarlığa neden su dökülür diyanet sorusunun cevabı oldukça değerli bir hale geliyor.

Mezarlığa neden su dökülür diyanet sorusunun bir diğer yanıtı ise, toprağın üzerini bitkiler kapladığı için kış aylarında oluşan rüzgarların toprak yapısını bozmasının önüne geçilmiş olunur. Kabrin üzerindeki toprak yatışır ve su aracılığıyla daha da birbirine yapışır. Bu da mezarın sağlamlığını arttırır.

Mezar Neden Çöker Diyanet

Günümüzde mezar çökmeleri sık karşılaşılan bir sorun haline gelmiş olması, bireylerin mezar çökmelerine karşı bilgi sahibi olma taleplerini de arttırmıştır. Mezar çökmeleri sonucu hem sevdiklerimizin ruhlarının incindiğini hissederiz hem de manevi yönden bizler de yıpranırız. Oysa sevdiklerimizin mezarlarını çökmelere karşı korumak oldukça basittir. Peki mezar neden çöker? Mezarın çökmemesi için yapılması gerekenler nelerdir? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere cenazeler gömülürken bu iş için tahtalar kullanılır. Tahtaların zaman içinde çürümesi nedeniyle çökme sorunu sık sık yaşanmaktadır. Fakat bu gibi sorunları azaltmak ya da daha uzun vadeye yaymak için yapılması gereken birkaç önlem vardır. Bu önlemleri şu şekilde gruplandırabiliriz.

  • Mezarda kullanılacak toprak seçimine dikkat edilmelidir.
  • Mezar kullanılan mermerin kalitesine ve işçiliğine özen gösterilmelidir.
  • Mezar çevresine ve mezarın üzerine olabildiğince bitki ekilmelidir. Bilindiği üzere bitkiler toprağı daha sıkı tutmaya yararlar.
  • Mezarlıkla belli periyotlarda sık sık sulanmalıdır. Suyun toprağı birleştirici ve tutucu özelliği vardır. Sulaması aksatılmış topraklarda çökme daha fazla gözlemlenmektedir.
  • Mezar üstü bitki kaplama işlemi yapılmalıdır. Bilindiği üzere rüzgarlar toprak yapısını bozan etkenlerdir. Bu bitki örtüleri rüzgârın toprak yapısını bozmasını engellerler.

Yukarıda belirtilen önlemleri uygulayarak sevdiklerimizin mezarlarında hiç de hoş olmayan görüntüler ile karşılaşmamış olur, onların ruhlarına verdiğimiz önemi fazlasıyla göstermiş oluruz.

Mezarlığa Su Dökmek Sevap mı?

Günümüzde mezarlara su dökme ritüelleri oldukça sık kullanıyor olsa da aslında bu konuda çoğu kişi bilgi sahibi değildir. Bilgi sahibi olanlar ise kulaktan dolma bilgiye sahiptir. Bu konuda en doğru bilgiye sahip olmak bireylerin için oldukça önemli bir husustur.

Mezarlığa su dökmek işi hem kültürel hem de dini bir uygulamadır. Geçmiş çağlarda mezarlara sırf kokuyu önlemek için su dökülüyor olsa da günümüzde bu uygulama dini gereklilikler ya da mezar çökmelerine karşı koymak için uygulanıyor. Kültürel açıdan bakıldığında ise Şaman inancından gelen Türklerin o dönemde ölülerin belli dönemlerde su içtiğine inandıkları için bu ritüeli gerçekleştirirlerdi. Peki bilindiği gibi mezarlığa su dökmek sevap mı? Bu konunun diyanetteki yeri nedir?

Dinimizdeki hadis ve rivayetlere göre mezarlığa su dökmem sevap olarak görülmektedir. Çünkü mezar üzerindeki bitkilerin canlı kalması için suya ihtiyacı vardır. Canlı kalan bitkilerin Allah’a zikrettiğine inanılır. Ayrıca bu bitkilerin yaptığı her zikir o kabirde yatan kişilerin amel defterlerine işlenmektedir. Mezarlığı su dökmek işinin İslami inanıştaki yeri bu şekildedir.

Sevdiklerimizin mezarlarını çökmelere karşı önlemek ve amel defterlerine sevap kazandırmak için su dökmeyi ihmal etmemeliyiz.

 

 

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan