Kredi Notu Nedir? Banka Kredisi Alabilir Miyim ?

Kredi Notu Nedir? Banka Kredisi Alabilir Miyim ?

Kredi notu. Hepimiz bankalarda mutlaka işlerini halletmiş kimseleriz ve illaki karşımıza çıkan bir terim olarak kredi notunu sürekli duyarız. Bankaların oldukça önem verdikleri, tıpkı normal okul notlandırma sistemi gibi herkes için farklılık gösteren kredi notu nedir, kısaca öğrenelim.

 

Kredi notu, aslına bakarsanız tüm banka finansal geçmiş hareketlerinizin, belirlenmiş ortak bir kuruluş olan ve bizim ülkemizde kredi kayıt bürosu yani KKB olarak geçen bir birim tarafından analiz ve incelemeler sonucunda adınıza verdikleri bir not sistemidir. Hesaplanan kredi puanlaması, başvuruda bulunan firmalara ya da bireysel kişilere belirli bir ücreti ödemeleri durumunda verilebilmektedir. KKB hemen hemen tüm firmaların üye oldukları köklü bir kuruluş olarak, sektörün nabzını tutmaktadır. Diğer ülkelerde, büyük şirketlere ve hatta devlete bile kredi notlandırması yapılabilmektedir. Bu durum şu an ülkemiz için geçerli değildir.

Peki, kredi notu neden hesaplanır? Amacımız nedir? Kredi notu hesaplandıktan sonra bankalar, ilk adım olarak risk durumunu gözden geçirir. Siz finansal yönden bankalara talepte bulunduğunuzda, bankalar sizin için oluşturulmuş olan kredi notunuza bakarlar ve talep ettiğiniz tutarın tarafınıza verilip verilemeyeceğini tartışırlar. Bu durumun yapılması, kredi isteği geri çevrilecek kişileri belirlemek adına oldukça önemlidir. Banka, bu sayede zamandan ve işçi gücünden tasarruf sağlamış olur.

Kredi talebinde bulunduğunuz bir banka, sizden öncelikli olarak kredi notu isteyecektir. Bu durum elbette yalnızca kredi notu ile gerçekleşecek bir olay değil. Fakat kredi notu bir banka için en önemli önceliklerden birisi denilebilir. Kredi notunuzun yeterli olması durumunda, gelir durumunuz, çalıştığınız yer, hane halkı durumunuz gibi bazı özel durumlarda gözden geçirilmektedir. Fakat bu adımlardan önce kredi notu adımını geçmiş olmanız gerekmekte. Her bankanın kredi notu düzenlemesi farklıdır. Yani bir bankadan talep ettiğiniz krediyi alamazken bir başka bankadan belki alabilirsiniz. Fakat kredi notunuz sabittir. Kredi notu KKB tarafından hazırlanır ve bu değişmez. Değişen bankaların kendileri için belirledikleri kredi notlarıdır. Kredi alacağınız banka ile bağlantınızın olması daha kolay kredi alabilmenize olanak tanıyabilmektedir. Bazı durumlarda ise bankalar durumu esnetebilir ve sınırda kalmış, bu durumda kredi alamamış vatandaşlara yardımcı olabilmektedirler. Bu yüzden sürekli irtibat halinde kalmanız ve gidişattan haberdar olmanız size fayda sağlayabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan