Kredi Kartımın Asgarisini Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartımın Asgarisini Ödemezsem Ne Olur?

Günümüzde nakit para taşımak zor. Finansal açıdan yeterli olmadığınız zamanlarda ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için yapılacakların başında ise kredi kartı kullanmak geliyor. Kredi kartı, size daha geniş bir zaman diliminde yavaş yavaş ödeme yapma imkanı tanıyor. Fakat çoğu zaman cepte olduğu bilindiğinden, fazla harcamalara da kaçılabiliyor. Fakat aklınızdan çıkartmamalısınız ki, siz aldığını ürünü kredi kartları sayesinde bedavaya almıyorsunuz yalnızca ödemeyi biraz geciktiriyorsunuz. Fakat bilinçsiz kullanımlarda yüksek borçlar oluşabiliyor ve bu durumda da ödeme zamanınız geldiğinde sıkıntı çekebiliyorsunuz. Peki, kredi kartı borcunuzu ya da asgari ödeme tutarını ödeyemezseniz neler oluyor gelin bunlara bir göz atalım.

 

Hesap kesim işlemi yapıldıktan sonra 9 günlük bir süreniz var. Bu süre hafta sonuna denk gelirse birkaç gün daha uzayabiliyor. 9. Gün sizin son ödeme tarihiniz. 9. Günü sonunda asgari ödeme tutarını ödemediğiniz durumda bu durumdan kredi notunuz etkilenir. Nasıl mı? Şöyle ki 9 günün sonunda ödeme yapmadığınız durumda para gecikmeye uğrar ve ilerde kredi almak istediğinizde önünüze gelecek en önemli basamak olan kredi notunuza bu durum yansır. Kredi notunuz düşer ve bu da kredi alımınıza güce sokar. 2. Hesap kesimine kadar bu parayı ödemezseniz asgari ödeme tutarına bir yenisi eklenir ve o ana kadar kredi notunuzu düşürmek dışında herhangi bir hamlede bulunmayan bankanız, sizi sürekli olarak telefon ile arar ve ödemeniz için ikazda bulunur.

Yasal sürece henüz girmiş sayılmazsınız fakat bu durumun ilerlemesi yasal işlemleri de beraberinde getirecektir. Bankadan gelen telefonlarda bu durumda ayrıca bildirilir. Bahsedildiği üzere 2. Etapta da ödeme yapmamışsanız bu kez kredi kartınız kullanıma kapatılır ve alışverişlerinizde kullanamayacağınız konuma gelir. 3. Hesap kesim tarihinin sonuna kadar ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmediğiniz durumda icra işlemleri başlatılır. Bu ana kadar banka sürekli olarak sizi arayacak ve ödeme için son 7 günlük bir zaman dilimi tanıyacaktır.

Hal bu kadarla kalsa iyi. Ödemesini yapmayan ve icralık olan kimse 5 yıllık bir ceza alır. 5 yıl boyunca kredinizi ödemiş, borcun altından kalkmış olsanız dahi herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı alamazsınız. Düşünerek harcama yapmanız ve borcunuza sadık kalmanız dileklerimizle.

Yorum Yap
0 Yorum yapan