Kredi Kartı ile Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı ile Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet’in hayatımızın gerçeği olduğu gibi aynı şekilde kredi kartları da hayatımızın gerçekleri arasında yer alıyor. Artık günümüzde çoğu erişkin birey ekstra durumlarda kullanmak ve alışverişlerini taksitlendirerek gerçekleştirmek için bir kredi kartı sahibi oluyor. Diğer yandan internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde de hiç şüphesiz kredi kartı oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor. Peki, ya sürekli haberlerde duyduğumuz gibi kredi kartı dolandırıcılığı ile başımızın derde girmesini istemiyorsak neler yapmamız gerekiyor?

Öncelikle ilk iş kredi kartınızı internet üzerinden kullanarak alışveriş yapacağınız zamanlarda kendi kişisel bilgisayarlarınızı tercih etmeniz. Bilgisayarlarınızın aktif bir web kalkanı özelliği bulunan koruma yazılımı tarafından korunuyor olması gerektiği konusunun gerekliliğini zaten hepimiz biliyoruzdur. Bunun yanı sıra yapacağımız alışverişlerimizi çok daha güvenli hale getirmek için bilmemiz gereken ekstradan bir kaç nokta daha var. Öncelikle kredi kartlarınızı direkt internetten kullanmak çoğu zaman 3D-Secure gibi güvenlik sistemleri kullanılıyor olsa dahi risklidir. Bu nedenle bankanızın sizler için ürettiği online ön ödemeli kartları tercih etmek, güvenli şekilde alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için ilk en önemli adım. Bu kartlar sayesinde alışverişlerinizde çok daha büyük bir güven ortamı oluşturabiliyorsunuz. Ülkemizde henüz bazı bankalara ait ön ödemeli online kart seçenekleri bulunmuyor bu durumda da Papara ve alternatifi ödeme sistemlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Artık kullanıcıların güvenliği konusunda bankalar da birçok sistem geliştirmiş durumda. Mutlaka öncelikle bu güvenlik sistemlerinin size nasıl avantaj sağlayacağı hakkında bilgi sahibi olun ardından da kredi kartınızın güvenlik yönergelerini açık tutun. Böylece sizin dikkatinizin yanı sıra bankanız da ayrıca sizin harcamalarınızı kontrol etmiş olacak. Eğer tüm bunlara rağmen başınıza bir durum gelidyse o zaman ilk iş hemen bankanızı aramak ve yapılan işlemin iptali ile kredi kartınızın gerçeliliğinin kapatılmasını sağlamak. Fakat ön ödemeli kart veya sistemleri kullandığınızda bu işlemleri olayın üzerinden uzun bir süre geçmiş olsa bile sağlayabiliyorsunuz. Bu nedenle ön ödeme sistemlerinin internet alışverişlerinde ne kadar önemli olduğunun bir kere daha altını çizmek gerekiyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan