Köpek Sahiplenmenin Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor

Köpek Sahiplenmenin Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor

Puglar ve pug familyası bu kısma girmeyebilir, ancak soylarını zaman içinde yeterince geriye götürürseniz, tüm köpekler kurtlardan gelir. Gri kurtlar ve köpekler, yaklaşık 15.000 ila 40.000 yıl önce soyu tükenmiş bir kurt türünden gelmektedir. Bu konuda genel bilimsel bir uzlaşma var. Evrimsel teoriler antropoloğu Brian Hare’in durumu şu şekilde tanımlıyor. Hare, “Köpeklerin evcilleştirilmesi, insanlık tarihindeki en olağanüstü olaylardan biriydi” diyor.

Ancak uzun zamanlar boyunca korkulan bir hayvanın ilk defa nerede, hangi zamanda evcilleştirildiği konusunda çok sayıda tartışma var. Genetik araştırmalar, güney Çin’den Moğolistan’a ve Avrupa’ya kadar her yerde yapıldı. Ancak bilim adamları da zamanlama konusunda anlaşamıyorlar.

Geçen yaz Nature Communications’da bildirilen bir araştırmaya göre, ilk evcilleştirme için olası tarih teorileri köpeklerin en az 20.000 kez evcilleştirildiğini ve en yakın ihtimalle ilk evcilleştirmenin 40.000 yıl öncesine yakın olduğunu öne sürdü. Bunun yanısı sıra ortaya atılan tarihi doğrular nitelikte olan Stony Brook Üniversitesi’nin evrimsel ekolojist profesörü Krishna R. Veeramah ve meslektaşları, sırasıyla 7.000 ve 4.700 yıllık iki neolitik alman köpek fosilinden DNA örneklerini gösterebiliriz. Bu genomlardaki genetik mutasyon oranlarını izlediğimizde ortaya atılan tarih 40bin yılı doğrulayan türdeydi.

Dr. Veeramah , araştırmaya eşlik eden bir açıklamada , “Aynı döneme ait eski köpeklerimizin, insanların evcil hayvan olarak beslediği cins köpeklerin çoğu da dahil olmak üzere modern Avrupa köpeklerine çok benzediğini bulduk, Taş Devri fosil kayıtlarında gözlemlenen köpekler için muhtemelen yalnızca tek bir evcilleştirme olayı olmadığını ve bugün günümüzde de gördüğümüz ve yaşadığımız şekilde olduğunu” öne sürüyor dedi. Yapılan araştırmalar neticesinde köpek sahiplenmek ve ya köpek satın almak sadece günümüze özgü bir şey olmadığını gösteriyor. Çok uzun yıllar öncesinde de köpek satışları yapılıyor hatta köpek sahiplenebiliyormuş.

Yorum Yap
0 Yorum yapan