Kene İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kene İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kene kan emerek beslenen haşere olduğu için birçok hastalık sebebi olabilir. Bu nedenle bir an önce keneden kurtulmak şarttır. Kene ile mücadele tek başına yapıldığında tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle keneden kurtulmak için profesyonel kene ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalı ve uygun yöntemlerle kene ilaçlama yaptırılmalıdır. Kendi ağırlığının onlarca katı kan emerek beslenen kene; 900’ e yakın türü bulunana haşere türüdür. Çoğu haşerede olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Yumurtalarını çalılık, yeşillik, çöplük gibi yerlere bırakırlar. Yumurtadan çıkan haşere önceleri 3 bacaklı iken geliştikçe 8 bacağa sahip olurlar.  Yapı bakımından incelendiğinde bacaklarında çengele benzeyen vantuzları vardır. Bu vantuzlar sayesinde konakçasına rahatlıkla tutunabilmektedirler.

 

Elastik bir yapıya sahip olan bu zararlı haşere her türlü canlıdan beslenmesini sağlamaktadır. Böylelikle çok sayıda mikrobu da bünyelerinde taşımalarına neden olmaktadır. Beslenmesini tamamlayan kene canlı vücudunda üredikten sonra genellikle erkek ölürken dişi yumurtalarını bırakacak taş ya da ağaç kenarına doğru ilerler. Bir üremede kan emme miktarına bağlı olarak ortalama on bin kadar yumurta bırakabilen bu zararlı çok hızlı bir şekilde ürediği için kısa sürede ilaçlama yapılmadığı zaman mücadelesi zorlaşmaktadır. Sayılarının  artmasına izin verilmeden keneden kurtulmak şarttır. Kene ile mücadele kene ilaçlama ile mümkündür.

 

Özellikle son yıllarda çok sayıda insanın ölmesine neden olan kene ile mücadele oldukça önem taşımaktadır. Bulaştırmış olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı geç fark edilmesi ve etkisini geç göstermesi sonucu insanlar için büyük tehlike arz etmektedir.  Eğer etrafımızda bu canlı ile sık sık karşılaşıyorsak kene ilaçlama konusunda uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir.  Kene sokması durumunda zaman kaybetmeden tıbbı destek alınabilecek bir sağlık kuruluşuna zaman kaybetmeden ulaşılmalıdır.

Kene ilaçları dışarıdan alındığı takdirde bireysel yapılan uygulamalar ile bir sonuca ulaşılamamakla birlikte bu haşerenin ilaca olan direnci arttırılmış olur. Yaşam alanlarınızda keneden kurtulmak için gerekli desteği ve sonucu sizlere bir tek ilaçlama firmaları sunmaktadır.

İlaçlama yapmak için gerekli bilgi, deneyim ve eğitime ihtiyaç vardır. Kene ilaçlama nasıl yapılır, en çok nerelerde görülür, nasıl ilaç kullanılmalıdır ve nasıl mücadele edilir gibi konularda oldukça bilgili olmak önemlidir. Çünkü yanlış yapılan işlemler bu haşereyi güçlendirdiği gibi bazı durumlarda kullanılan ilaçlar ise sizlerde sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan