Karınca İlaçlama Nasıl Yapılır?

Karınca İlaçlama Nasıl Yapılır?

Koloniler halinde yaşayan karıncalarla insanların bireysel olarak başa çıkması imkansızdır. Ufak olmaları sebebiyle kolay yok edilebilecekleri düşünülür ancak zor haşerelerdir. Bu nedene alanında uzman, eğitimli kadrolarla uygulatılacak olan karınca ilaçlama sizler için daha yararlı olacaktır. Karınca ilaçlama firmaları tarafından alınacak yardımlar sayesinde ilaçlama yaptırılacak alan belirlenir ve karınca sorununuz ortadan kalkar. Yapı bakımından incelendiğinde ortalama boyutları 2 mm ile 4 mm arasında değişmektedir. Zarkanatlı grubundan olan karınca haşeresinin vücudu 3 bölümden oluşmaktadır. Baş, göğüs ve karın olarak adlandırılan bu bölgelerin haricinde boyun ve bel kısımları kıvrım yerlerine denk gelmektedir. Genellikle görülen karınca çeşitleri; siyah, kahve ve siyah renktedir.

Yuvaları toprak altındadır. Karınca türleri yeryüzünde ortalama 8000 civarında olan ve sayı olarak en kalabalık nüfusa sahip canlılardır. Çok çalışkan ve hayatlarının uzun bir bölümünü yiyecek arayarak geçirmektedirler.  Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için insanların yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülmektedirler. Evlerimizde de sıkça rastlayacağımız karıncalar daha çok mutfaklarda görülür ve bu bölümlere karınca ilaçlama uygulatılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Karınca ile mücadele bireysel olmamalıdır.

Kendi aralarında görev dağılımları vardır. Yiyecek bulmak için önde öncü karınca gönderilir ve o yiyecek bulduktan sonra başının iki yanında bulunan antenler ile gerekli haberleşmeyi sağlamaktadır. Yuvalarını kaybetmemek için arkalarında özel bir koku salgılarlar böylelikle kaybolmaları mümkün değildir.  Kendi ağırlıklarının onlarca katı yiyeceği rahatlıkla taşıyabilirler.

Doğal yaşamda büyük öneme sahip olsalar da evde karınca ciddi problemlere neden olmaktadır. Yaşam alanlarına yiyecek bulmak için yönelirler ve evlerde genellikle banyo ve kiler bölgelerinde sıklıkla görülmektedirler.  Karıncalardan kurtulmak çok zor bir iş değildir. Ancak tek başına alınan önlemler yeterli olmayabilir.  Mutfakta unutulan bir yiyeceğe bir anda saldırabilir ve tezgâhınızın üzerinde onlarcası ile karşılaşmanız hem kötü bir görüntü oluştururken hem de sağlık bakımından oldukça kötü sonuçlar meydana getirebilirler. Karınca ile mücadele edecek kişilerin karınca ilaçlama firmaları tarafından alacakları yardım işlerinin kolaylaştıracaktır.

Karınca ile mücadele etmek dışarıdan alınan ilaçlar ile yapılan uygulamalar tam kesin sonuca neden olmaz. Yaşam alanlarınızda düzenli olarak karınca ilaçlama yaptırılmalıdır. Böylelikle tamamen koruma sağlamış olur bu zararlılardan gelebilecek mikropları da önlemiş olursunuz. Koloniler halinde yaşayan canlılar arasında olan karıncadan kurtulmak için çok sayıda haşere ilaçlama şirketi kurulmuştur. Bu şirketlerden destek alarak yapılan uygulamalar ile daha huzurlu ve hijyenik ortamlarda yaşamanızı garantilemiş olursunuz.

Karınca ilaçlama işlemi sıvı olarak uygulanmaktadır. Uygulama esnasında alanda kimse kalmayacak şekilde iki saat kapalı kalınmalı sonrasında havalandırılarak kullanılmalıdır. Karınca ilaçlama yöntemleri arasında sıvı haricinde özel sıkılaştırılmış tozlarda bulunmaktadır. Bu tozlarda haşerenin geçiş sağladıkları alana sürülür ve haşere ile temas halinde canlının ölümü gerçekleşmiş olur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan