Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı özellikle son yıllarda ülkemizde sıkça kullanılmaya başlanmış olup özellikle kozmetik alanda tercih edilmektedir. Kakao yağı nedir ? Kakao ağacının çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen bir yağ olup ebe gümeci familyasına ait bir bitkidir. Büyük bir oranını Afrika’da yetişen kakao ağacının bir kısmı ise And dağlarında yer almaktadır. Dünya üzerinde 70 bin kilometrelik alanda yetiştirilen kakao ağacı dünya ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Genellikle bronzlaşma amacı ile kullanılan bu yağın bunun haricinde birçok faydası bulunmaktadır. Antioksidan özelliğe sahip kakao yağı cilde birçok güzelliği ve sağlığı sunmaktadır. Bu yazımızda sizler için kakao yağının cilde faydaları nelerdir bundan bahsedeceğiz.

 

İşte kakao yağının cilde faydaları;

Kakao yağının içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunur, bu E vitamini de cildin beslenmesinde yenilenmesinde ve canlanmasında büyük önem taşır. Kakao yağı bu sayede cildi yeniler, esneklik kazandırır ve cilde parlaklık verir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kakao yağı güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bu noktada cilt üzerinde ki etkisi ile yaşlanmaya karşı adeta büyük bir savaş verir. Kuru ciltler için nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Cildin nem dengesini korur ve yumuşak bir cildi size sunar. Ciltte kış aylarında yaşanan kuruma ve dökülme sorunu için oldukça etkilidir. Cildin çatlamasını engeller.

Güneş yanığı sonrasında ciltte oluşan hasara karşı tedavi edici niteliktedir. Ciltte ki tahribatı ve sızlamayı en aza indirir. Ciltte ki çizilme, tırnak izi, morar ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Yaralardan geriye kalan yara izlerinin kaybolmasında etkilidir. Doğal bir bronzlaştırıcıdır. Hem güneşin kötü etkilerine karşı korur hem de doğal bir bronzluk sağlar. Havuç yağı ile birlikte kullanılması halinde tam bir bronzluk sağlanır. Ancak cildi koruma noktasında yetersiz kalabileceği için ilk olarak güneş kremi kullanıp ardından kakao yağını kullanmalısınız.
Deri hastalıklarda mücadele de etkili bir tedavi yöntemidir. Saç sağlığını korur. Saça parlaklık ve canlılık kazandırır. Saç dökülmelerinde saç köklerini güçlendirici bir etkisi vardır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan