İpotekle Ev Alma ve Borcu Yoktur Yazısı

İpotekle Ev Alma ve Borcu Yoktur Yazısı

Ev almak isteyen kişiler tam anlamıyla paraları yetmediği yerlerde bankalara başvurarak kredi çekmektedirler. Evinizin üzerine bankadan ev kredisi çektiğiniz zaman sizlere banka bir şart ile kredi vermektedir. O da evinizi ipotek etmek olacaktır. İpotek bir anlamda borcunuzun bitene kadar evinizi satışa veya benzeri bir işlem yapamayacağınızı belirtir.

Bankaların evi ipotek etmesi sizin için hiçbir dezavantaj olmamakta olup bu yöntem sadece bankanın kendisini güvenceye aldığı bir durumdur. Peki siz bir ters durum oldu ve evinizi satmak istediğiniz. Bu durumda sizlerin ipotekli ev nasıl satılır diye düşünürken bununda birkaç çözümü bulunmaktadır. Öncelikle evi satacağınız satıcı ile anlaşmanız gerekmekte olup eğer ki peşin alacaksa evi bu daha kolay durum olmakta olup bunu banka üzerinden hemen çözme imkanınız olmamaktadır. Eğer kievi alacak kişi kredi ile evi alacaksa bu para direk anlamda ilk size geçmeden bankaya geçip bankalar arasında anlaşma ile bu yol çözülüp kolayca halledilebilir.

Bütün borcunuzu bitirdiniz ve artık evinizin üstünden ipoteği kaldırmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için öncelikli olarak kredi çektiğiniz bankada FEK yazısı almanız gerekmekte olup ilgili tapu müdürlüklerine verdiğiniz zaman evin üstünden ipotek kalkmış olacaktır. Ayrıca bazen bunu bankalar kredi bitiminden hemen sonra otomatik yapmaktadır. Ancak siz emin olmak istediğiniz durumlarda bunu e devlet üzerinden kontrol edebilir ve orada rehinler yerinde yazan kimsenin olmadığından emin olabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan