Doğalgaz Faturınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

Doğalgaz Faturınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte artık dondurucu soğuklar evimizin içerisinde de hissedilmeye başladı. Bu da demek oluyor ki doğalgaz tüketimimiz artık yaz aylarına oranla çok daha yükseklere çıkacak ve bunun sonucunda da çok daha kabarık faturalar ödenecek. Yani evlerimiz ısınırken aynı şekilde cüzdanlarımız da bu durumdan dolayı biraz ısınacak ve hatta belki de yanacak. Fakat bazı önemli noktaları göz önünde bulundurursanız ve bu noktalara göre hareket ederseniz, doğalgaz faturalarınızda %50’ye yakın tasarruf edebilirsiniz. Evet, tam %50’ye yakın bir tasarruftan bahsediyoruz. Öncelikle ilk en önemli tasarruf doğalgazın kullanımında yapılmalıdır. Yani kombiyi ve doğalgazı evin içerisinde nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz.

Eviniz eğer çok büyükse ve çok fazla odası varsa, kullanmadığınız odaların ısıtmasını mutlaka kapalı tutun. Şayet o odayı tekrardan kullanmanız gerekecekse zaten çok kısa bir süre içerisinde tekrardan ısıtabileceksiniz. Peteklerinizin de kullanım ömrü vardır, daha da önemlisi aynı bir araba veya motosiklet gibi bakımlarının yapılması gerekir ki sizleri mutlu edebilsin. Bu nedenle iki sene de en az bir kere peteklerinizi temizletmelisiniz. Bu sayede çok daha yüksek ısılara ulaşabileceksiniz. Fakat aksi taktirde yüksek ısıyı kombi gönderse bile petekleriniz tam olarak size yansıtamayacaktır. Bu da aslında bakım ücretinden kat be kat fazlasını gidip faturalara vermeniz anlamına gelecek.

Elinizden geldiğince evinizi gündüz güneş ışığı ile ısıtmaya özen gösterin. Kombinizde sürekli olarak derece yükseltip düşürmeyin. Çünkü sabit ısı sağlamaktansa sürekli farklı derecelere ayarlama yapmak aslında çok daha fazla enerji tüketimine neden olur. Bu nedenle sürekli sabit bir ısıyı hedef alın. Evde olmayacaksanız dahi kombinizi tamamen kapatmayın, kombinizin en düşük sıcaklığına çekin ve evde ısıya ihtiyacınız yoksa petekler ve hatta ocaklarınızı kapatarak maksimum tasarruf yapmaya çalışın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan