Deri Mobilya Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Deri Mobilya Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ev temizliği özellikle hanımlar için oldukça önemli bir konudur. Mobilyadan koltuğa, dolap dışlarından içlerine, parkelerden perdelere, halılardan avizelere kadar her eşya için kullanılan ayrı bir temizlik malzemesi mevcuttur. Bazı eşyalar ise temizlik konusunda ayrıca dikkat edilmesi gereken, farklı bir titizlik gerektiren öneme sahip olabiliyor. Örneğin deri mobilyalarınız. Genellikle salonlarımızın ağır havasına oldukça uygun olan deri mobilyalar, evlerde çok şık ve iddialı bir görüntü veriyorlar. Adeta odanın havasını değiştiren, odaya farklı bir tutum getiren deri mobilyaların temizliği ise diğer eşyalara yapılan temizlikten elbette daha farklı.

 

Çoğu zaman işinde uzman firmalar ile çalışmak, deri mobilya temizliği konusunda başvurduğumuz fikirlerden birisi olsa da bunu yapabilmek her zaman mümkün olmuyor. Bunun yerine deri mobilyalarınızın temizliğini evinizde kendiniz üstlenebilir ve yine de belirli aralıklarda (4-5 aylık periyotlar) alanında uzman firmalardan deri mobilya temizliği konusunda yardım alabilirsiniz. Peki, evde yapacağınız deri mobilya temizliği nasıl olmalı? İsterseniz gelin buna bir göz atalım.

Öncelikle belirtmeliyiz ki deri mobilyalar doku bakımından kumaş ya da diğer bileşenlerden çok daha farklıdır. Hassas bir temizlik gerektiren deri için güçlü kimyasallara başvurmanızı önermiyoruz. Temizlik sırasında daha temiz olması açısından fırça kullanıyor olabilirsiniz fakat bu durumda da derinizin çizilmesi söz konusu olabiliyor. Bu yüzden kullandığınız fırçanın yumuşak başlıklı olmasına dikkat edin. Derinizin doğal durmasını, renk ve dokusundan ödün vermemesini istiyorsanız yine temizlik sırasında ovma, çitileme gibi durumlardan uzak durmalısınız. Süpürge ile yapacağınız temizlikte de yine yumuşak uçlu fırça başlıkları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Silerek yapacağınız temizleme işlemi için ise kullandığınız bezi bol su ile birleştirip çok fazla sıkmayarak deri üzerine uygulayabilirsiniz.

Deri hassas bir ürün olduğu için fazla sıcak ortamlar ile temasını da ayarlamanız gerekiyor. Örneğin kalorifer peteği gibi eşyalar ile deriler arasında mesafe bulunmasına dikkat etmelisiniz. Sıcak ile temas derinizin bozulmasına, çatlamasına ve rengine hasar gelmesine sebebiyet verebilir. Bunların dışında deri mobilyanız üzerine bir leke geldiğinde hemen müdahale etmeniz de derinin lekeyi emmesini engellemeniz açısından önemli bir nokta. Lekeyi hemen silin ve ardından az bir bulaşık deterjanı ve belirttiğimiz özelliklere uygun bir bez ile silip durulayın. Bu şekilde deri mobilya bakımınızı sağlamanız mümkün.

Yorum Yap
0 Yorum yapan