Sağlık,

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklarda anksiyete, orta sıklıkta görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bunun temel sebepleri arasında bireyin okul değiştirmesi, bulunduğu konumdan taşınması veya arkadaş çevresinin değişmesi gelmektedir. Bu yüzden bir şekilde yaşam şekli ve standartları değişen bir çocukta anksiyete bozukluğu oluşabilmektedir. Yukarıda verdiğimiz örneklerin dışında çocuklar üzerinde farklı anksiyete bozukluklarıda olmaktadır.

 

Anksiyete bozukluğu çocuklarda çok sık görülmese de zamanla sıklık oranı ülkemizde artmaktadır. Bunun temel sebebi altında bozulan aile iç huzuru gelmektedir. Her geçen gün toplumda bulunan ailelerin iç huzurlarında bozulma ve kadına şiddete yönelik eğilimlerin arttığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı aile içerisinde bulunan küçük çocukların anksiyete bozukluğu yaşadığı görülmüştür.

 

Çocuklarda anksiyete bozukluğu belirtileri bazı zamanlarda yetişkinler ile aynı belirtileri gösterirken bazen daha farklı göstermektedir. Farklı olarak kişi içine kapanmış, sosyal fobik belirtilerde bulunuyor ise bu durumun altında kaygıları yatıyor olabilmektedir.

Çocuklarda Anksiyete Detaylı Anlatım

Çocuklarda gözüken anksiyeteler genellikle gelecek kaygılı ve sınav kaygılı olmaz daha çok yaşadığı travmatik olaylar sonucunda oluşur. Bu yüzden çocuk yaşlarda görülen anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse çocuklarda kalıcı bir yer edinir ve hayatlarını doğrudan etkiler. Bu yüzden aile huzuru bozulan veya çocukları travmatik olaylar yaşayan bireylerin çocukları ile birlikte mutlaka psikolojik bir destek alması gerekir.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Çocuklar üzerinde uygulanması gereken anksiyete bozukluğu tedavisinde çocuk ile ilgilenen uzmanın yapacağı testler sonucunda nasıl bir yol izleyeceğine karar vermesi gerekir. Genel olarak çocuklar üzerinde görülen anksiyete bozukluğunda oyun terapileri ve çizim terapileri olmak üzere iki yol kullanılır. Anksiyete tedavisi çocuklar üzerinde uygulanırken ilaçlı tedavi yöntemi uygulanmaz. Gelişme çağında olan bir bireyin bu ilaçları kullanması doğru ve sağlıklı değildir.

Çocuklarda Anksiyete Belirtileri

Zamanla çocuklarda oluşan tikler, bazı fobiler, dikkat eksiliği gibi durumların oluşması onlarda anksiyete belirtisi olarak kabul edilmektedir. Yaşanan travmatik olay sonucunda bireyde kalıcı bir tik oluşabilir veya sosyal fobi oluşabilir. Bu yüzden çocuk yaşta başlayan ve kalıcı olarak hayatının bir parçası olan anksiyete bozukluğu tedavi edilmesi bireyin hayatının devam ettire bilmesi için önemli bir etkendir. Küçük çocukların uzmanlar tarafından çeşitli terapiler ile sağlıklı bireyler haline getirilmesi toplum iç huzuru ve aile birliği için çok önemlidir.