Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen lekesi çıkarması oldukça güç olan lekeler arasında yer almaktadır. Kumaş dokusuna işleyen bu leke, çimen lekesini çıkarmanın kolay yollarını bilmeyenler için uzun bir uğraşı gerektiren tam bir eziyet haline gelmektedir.

 

Çimen Lekesi Çıkarmanın Pratik Yolları

Öncelikle çimen lekesini daha kolay çıkarmak istiyorsanız, leke olan kumaşa beklemeden müdahale etmelisiniz. Çünkü çimen suyu kumaşa derinlemesine nüfuz etmiş olacak ve kuruyan çimen lekesinin çıkması çok daha zor bir hal alacaktır. Çimen lekesini çıkarmak için bir çok yöntem ve malzeme bulunmaktadır. Çimen lekesi çıkarma da kabartma tozu, izopropil alkol, beyaz sirke, oksijenli su, bulaşık deterjanı, kumaşa uygun çamaşır makinası deterjanı ilk olarak akla gelenlerdir.

Çimen lekesini fark eder etmez çıkarmak için yukarıdaki malzemeden size uygun olanını yeterli miktarda alıp, bir kaba koyarak yarım bardak suyla sulandırıp, leke üzerine döküp bekleterek lekenin çözülmesini sağlayabilirsiniz. Sonra kumaşın lekeli kısmını hafifçe çitileyerek veya hafifçe fırçalayarak çimen lekesinin daha iyi çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra çimen lekesinden tamamen arındırmak istediğiniz kumaşı uygun programda ayarlanmış çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Çimen Lekesi Kumaştan Hala Çıkmadıysa Alternatif Yöntemler

Bütün her şeyi denediniz fakat çimen lekesinden tamamen kurtulamadıysanız; renkli kumaşlarda olan çimen lekesi eğer kumaş büyük oranda çekme yapmayacaksa üç kaşık oksijenli su eklenen beş litrelik çok sıcak suda bir iki saat bekletebilir, çimen lekesinin tamamen çıkmadığı kısmı tekrar uygun deterjanla hafifçe çitilenebilir. Beyaz renkli kumaşlarda olan çimen lekesi için gönül rahatlığıyla ağartıcı deterjanları kullanabilirsiniz. Bir litre sıcak suya iki kaşık çamaşır suyu eklenerek lekeli kumaş bu suda yarım saat bekletilip çamaşır makinasının uygun programında yıkanabilir. Eğer çimen lekesi sentetik kumaştan çıkamadıysa yeterli miktarda saf tuvalet ispirtosu bir pamuğa dökülerek silinip sonra bol suyla yıkanabilir. Leke kottan çıkmadı ise kot çok sıcak suyla ıslatılıp ve bir miktar renkliler için olan çamaşır deterjanı sulandırılarak lekenin üzerine dökülüp, orta sertlikte dişleri olan fırçayla iyice fırçalanıp sonra çamaşır makinasında uygun programda yıkanabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan