Bilinçli Sürücü Davranışları

Bilinçli Sürücü Davranışları

Trafikte can güvenliğinizi sağlamanız ve huzurlu bir şekilde yolculuk etmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymamanız durumunda birçok olumsuzlukla karşılaşabileceğiniz gibi aynı zamanda can güvenliğinizi de tehlikeye atmış olursunuz. Bu nedenle trafikte konulan bütün kurallar dikkat etmeniz gereklidir. Bilinçli bir sürücü olmak sadece bu kurallara uymayla da sağlanmaz.

Bilinçli sürücü birçok bakımdan örnek davranış sergileyen ve her duruma kendini hazırlayan sürücüdür.
Bilinçli sürücünün yapması gereken bu davranışlardan biraz bahsedelim. Bilinçli sürücü ilk olarak trafikte kuralların farkında olan sürücüdür. Bilinçli hareket eden ve trafik kurallarının farkında olan sürücü bu kurallara uymadığı zamanda başına gelebilecek olumsuzlukların farkındadır.

Bilinçli sürücü sadece trafik kurallarını bilmenin yeterli olmadığının da farkındadır. Yolculuğa çıkmadan önce aracınızın tüm bakımlarını yaptırmanız, yol ve hava ile ilgili şartların göz önünde tutularak ona göre seçimler yapılması, araçta bulunması zorunlu olan sağlık ve ilk müdahale ekipmanlarının bulundurulması gibi davranışlar tamamıyla bilinçli sürücülerin uygulayacağı davranışlardır. Bu davranışların trafikte uygulanmaması durumunda ise çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Örneğin yolculuk sırasında emniyet kemeri takmanın kaza anında ne gibi faydalar sağlayacağını bilmeyen bir sürücü ile emniyet kemeri takmanın ne denli önemli olduğunu bilen bir bilinçli sürücü arasında oldukça büyük farklar vardır. Biri kazaları ve yaşanabilecek diğer olumsuzlukları en iyi şekilde atlatırken, diğeri ise çok daha kötü senaryolar ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle trafikte tek amacımız bilinçli sürücü olabilmek olmalıdır. Bu sayede hem sevdiklerimizin hem kendimizin hem de trafikteki diğer sürücülerin can güvenliğine büyük katkılar sağlamış oluruz.

Bu nedenle her zaman için trafikte bilinçli sürücü olmak için özen gösterin. Önemsemediğiniz gerekli görmediğiniz küçük kurallar gün gelir sizin hayatınızı kurtaran küçük ayrıntılar olabilirler. En azından trafik kurallarına özen gösterilmeli ve tüm kurallara uyulması gerekir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan