Balık Tutmak için Nasıl Yemler Kullanılmalı?

Balık Tutmak için Nasıl Yemler Kullanılmalı?

Eğer olta balıkçılığı yapılıyorsa genel olarak yemler kullanılmaktadır. Denizde kullanılan yemlerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte bu yemlerin deniz kokusu gibi kokması avlanmanın kalitesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Yine bu yemlerden en etkililerinden bir tanesi de ton balığı yöntemidir. Ton balığı yönteminde, biraz ton balığını alıp mikserden güzelce geçirdikten sonra şeffaf bir torbayla denize atın. Daha sonra balıkların geldiğini göreceksiniz.

Bu yöntemin kullanılmasının sık tercih edilmesinin en büyük sebebi tamam ile doğal olmasıdır.

Olta Yemi Çeşitleri

Eğer tatlı suda avlanacak iseniz fosforlu yemleri tercih edebilirsiniz.İşte buna bir örnek olarak levrek tatlı su yemi olarak kullanılabilir.

Dut

Avlanma yapılan bölgede dere ve göl kenarındaki dut ağaçlardan döküldüğü zamanlarda balıkların dutlara tepki verdiği ve yedikleri görülmüştür bu sebepten yem olarak da tercih edebilirsiniz.

 

Sülük

Genelde sazlık alanlarda ve bataklık olan yerlerde bulunur buralarda toplanır. Sülük toplarken dikkat edin elinize veya bacağınıza yapışabilir. Elinizde fazla hırpalamadan bir kaba konulması gerekir. Tatlı su kefali, yayın balığı, sudak, turna ve tatlı su levreği gibi balıkların avlarında kullanabilirsiniz.

 

Salyangoz

Yağışlı havalardan sonra bulabilirsiniz, çayırlık alanlardan toplanır. Kabuklarını kırıp yem olarak kullanabilirsiniz.

 

Pastırma, Sucuk, Salam vb.

Bu tür yemler genelde tatlı sularda gezen etobur diye adlandırdığımız sudak, yayın, kefal, levrek, turna vb. balıkların avcılığında kullanabiliriz.

 

Kurtçuk

Bekletilmiş çürümüş olan yiyeceklerde et ve türü çöplerde kalan kurtçukları da balık yemi olarak kullanabiliriz.

 

Düdük Makarna

Size yetecek kadar aldığımız düdük makarnanın içini ekmek içi ile doldurun doldurduktan sonra ılıktan biraz fazla sıcak suyun içine kırmızı bir renk gıda boyası koyduğunuz suyun içinde hafiften yumuşayana kadar bekletin daha sonra kurumasın diye nemli bezin içinde saklayın. İğnenize takabilirsiniz yanında solucanda kullanabilirsiniz.

 

Solucan

Toprakta yaşayan solucanlar tatlı su balıklarının avında çok fazla yararlanılan yemlerden biridir. Çeşme yakınlarında su kenarlarında yani ıslak yerlerde her mevsim bol miktarda kullanılabilir. Topraktan çıkarmanızda oldukça kolaydır. solucanTopladığınız solucanları nemli veya ıslak yerlerde tutarsanız uzun süre saklayabilirsiniz. Toprak solucanlarından sazan, yılan balığı, bıyıklı balık vs. her türlü balık avında kolayca kullanabilirsiniz.

 

Çime

Denizdeki balıklar arasında değersiz olan balıkları da yem olarak kullanabilirsiniz. Küçük balıkları akan dere ağızları nehir ve kıyı yerlerinde bulunur ve kepçe ile yakalamak mümkündür.

Yorum Yap
0 Yorum yapan