Sağlık,

Ansiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anksiyete bozukluğu tedavisi, kısa zamanda ve hemen, çarçabuk olmamaktadır. Anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen bir hastalıktır ve tüm tedavilerde olduğu gibi, hastanın durumuna göre belirli bir süreç yürütmek gereklidir. Bu tedavi psikoterapi ve ilaç kullanımı birleşiminden geçmektedir.

 

Anksiyete bozukluğu tedavisi için en önemli faktör, hastaya uygulanan tedavi hastayı ikna edebilmesidir. Yani hasta iyileşeceğine inanmalıdır. Tedaviye olumlu yanıt verebilmelidir. Anksiyete bozukluğu tedavisi bir kaç ayda tamamen tedavi edilebildiği gibi, bir seneyi aşan bir tedavi de gerekebilmektedir. Ama şu kesin ki en kötü tedavi ile bile anksiyete tahammül edici düzeye gerileyebilmektedir.

 

Anksiyete seviyesini yükselten bir hayat tarzına sahipseniz, yani stresli ve kaygılı bir yaşama sürükleyen bir işiniz varsa, tedaviye bile gerek kalmadan işleri yoluna koyabilirsiniz. Bunun için kendinize bir kaç soru sormak yeterli olacaktır.

  • Duygusal destek alabiliyor musunuz?
  • İhtiyacınız olduğunda başkalarından yardım talep ediyor musunuz?
  • Sorumluluklarınız kaldıramayacağınız kadar çok mu?
  • Günlük rahatlamaya ve eğlenceye vakit ayırabiliyor musunuz?
  • Vücudunuzla ne kadar ilgilenebiliyosunuz?

Bu soruların cevaplarını verdikten sonra eğer stres düzeyi kaldırabileceğinizden fazlaysa, hayatınızda yeni bir planlama yapmakta fayda olacaktır. Bazı sorumluluklarınızı başkalarına devredebilir yada red edip üzerinizdeki fazladan yükten kurtulmalısınız. Kişi kendini desteksiz hissediyorsa, güvenebileceği birilerini bulmak faydalı olacaktır.

Anksiyete Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu tedavisinde, psikolog denetiminde uygulanan tedaviler yapılmalıdır. Ancak anksiyete ilerlememiş ve kişi kendi kontrolünü aşırı kaybetmiyorsa, psikoloğa gitmeden bitkisel ilaç tedavileri ile, yaşam kalitesini artırarak iyileşmek te mümkündür.

Yapılan çalışmalar anksiyete tedavisi için bir çok yararlı tamamlayıcı tedavi bulunmuştur. En etkili ve sadece psikolog gözetiminde yapılması gereken farkındalığa dayalı terapidir. Bu terapide kişi, kaygılarının kaynağıyla güvenli ve kontrollü ortamda yüzleştirilir.

İlaç tedavisi anksiyete tedavisinin kalıcı sonuçlara ulaşabilmesi için, yanlış hormon salgılama düzeninin tedavisi bakımından önemlidir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde, ilaç tedavisi tek başına kişiyi tamamen iyileştiremez.ancak psikoterapi ile uygulanmalıdır. Eğer anksiyeteden dolayı rahatsızlık yaşıyorsanız psikoloğunuza danışmanız yerinde olacaktır. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Tüm soru/sorunlarınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Anksiyete, kişinin hayat tarzı konusunda doğrudan bir etki yaratmaktadır. Anksiyete tedavisi psikolog yardımı ile yapılabilmektedir. Tedavi süresi kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Kişinin tedavisi doğru bir şekilde yapılırsa anksiyete bozukluğu kısa süre içerisinde tedavi edilmiş olur.