Sağlık,

Anksiyetede Kalp Çarpıntısı

Anksiyete Kalp Çarpıntısı, strese bağlı olarak vücutta gelişen bir durumdur. Kişinin çeşitli olaylara karşı kaygı yaşaması en olası durumlardan birisidir. Fakat bu kaygının ilerlemesi anksiyete bozukluğuna yol açmaktadır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtiler fiziksel ve duygusal olarak iki grup halinde incelene bilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde görülen duygusal belirtiler, her an kötü bir şey olacakmış hissi, aşırı kaygı, sinirlilik gibi durumlardır. Fiziksel belirtiler arasında ise gereksiz terleme, mide ağrısı, kalp çarpıntısı gelmektedir.

 

Anksiyete Bozukluğu Duygusal Belirtisi Kalp Çarpıntısı

Anksiyete bozukluğunun duygusal belirtilerinden önemli bir belirtisi olan kalp çarpıntısı çok ciddi bir durumdur. Kişide yaşanan kalp çarpıntısı sonucunda olumsuz bir çok sonuç olabilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde istemsiz olarak kalp ritim bozuklukları başlar. Bunun en bilimsel sebebi ise kaygı ve endişelerin vücuttaki pompalanan kan miktarının daha hızlı pompalanmasını sağlamasıdır. Yani kalp çarpıntısına yol açarak kalp krizine kadar sebebiyet verebilir.

 

Anksiyete Etkisi İle Kalp Krizi

Kalp krizi özellikle genç yaştaki bireylerimiz için çok tehlikeli bir durumdur. Kalp krizi geçiren genç bir bireyin kurtulma olasılığı çok azdır. Yapılan araştırmalar sonucunda ansızın kalp krizi geçirerek ölen genç bireylerde anksiyete bulgusuna rastlanmıştır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde anlık stres ve kaygının yaratacağı panik etkisiyle kalp ritim bozukluğu oluşur. Oluşan bu kalp ritim bozukluğu sonucunda kişi bir anda kalp krizi geçire bilir.

Hayatımızın her alanında karşılaşa bileceğimiz sıkıntı ve kaygılarımız mutlaka olacaktır. Fakat kaygılarımızın anksiyete seviyesine gelmesi çok tehlikelidir. Aşırı kaygı ve oluşan stres kişide kalp ritim bozukluğu sonucu ölüme yol açabilmektedir. Kalp krizi riskinin azaltılması için alınacak önlemler:

  • Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek
  • Spor yapmak
  • Düzenli Uyumak
  • Anksiyete Bozukluğu İçin Bir uzmandan Yardım Almak
  • Psikoterapiler yardımı ile kendimizi sakinleştirecek Yöntemler Geliştirmek
    Yukarıda değindiğimiz noktalar düzgün bir şekilde yapıldığında anksiyete etkisi ile oluşacak kalp krizinin önüne geçmiş olabilirsiniz. Aynı zamanda bahsettiğimiz şeylerin uygulanması durumunda zamanla anksiyete bozukluğununda geçtiğini ve kişinin hayat standartlarının yükseldiğini göreceksiniz. Anksiyete tedavisi ihmal edilmemesi gereken önemli hastalıklar arasındadır.