Sağlık,

Anksiyete Ve Depresyon İlişkisi

Anksiyete ve depresyon arasındaki bağlantı doğrudan orantılıdır. Anksiyete derecesinin artması veya artıyor olması depresyonu tetiklemektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı ve endişe oldukça yüksek bir seviyede olur. Artan kaygı ve endişe zamanla kişide çeşitli etkiler gösterir. Bu etkilerden bazıları sosyal fobi, obsesif bozukluk, depresyon gibi önemli rahatsızlıklardır. Anksiyetenin tetiklediği bir çok hastalık bulunur. Kalp hastalıkları ve ruhsal hastalıklar ile doğrudan etki yaratır. Anksiyete tedavisinde yakınlarınızın desteği de çok büyük önem taşımaktadır. Siz yakınlarınız tarafından alacağınız doğru destek sonucunda anksiyete tedavisinde hızlı bir yol kat edeceksiniz. Kalıcı çözüme ulaşarak hayatınızda kaygı ve endişelerinizi yöneterek başarılı bir şekilde ilerleyeceksiniz.

Anksiyete ve Depresyon Arasındaki Bağlantı Detaylı Anlatım:

Anksiyete Depresyonu Nasıl Tetikler?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde yoğun kaygı ve stres kişiyi başarısızlığa sürükleye bilmektedir. Başarısız olan kişinin tükenmişlik sendromu ve hiç bir işi yapamama düşüncesi oluşturur. İş veya eğitim hayatımızda oluşan bu kaygılı ruh halinin sonucunda iş ve eğitim hayatımızda bazı başarısızlıklar yaşanabilir. Kişinin başarılı olduğu işlerde anksiyete etkisiyle başarısızlık yaşadığı bilimsel olarak gözlemlenmiş bir olaydır. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu ile hayattaki başarısızlıkları artan kişiler yoğun bir depresyon etkisi altına girmektedir. Aslında bu kişiler yapacakları işe anksiyete etkisi ile yaklaşmıyor olsalar başarılı olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar sonucunda anksiyete bozukluğu olan kişilerinin başarısızlık oranının çok yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuç kişide yoğun depresyona sebep olur.

Anksiyete Bozukluğu Olan Kişilerde Depresyon Tedavisi

Anksiyete bozukluğu sonucunda depresyon yaşayan kişilerde normal depresyonlara göre farklı bir tedavi yöntemi kullanılmalıdır. Bu tedavi yöntemi sırasında öncelikle kişinin depresyonda olan ruh halinin düzeltilmesi gerekir. Aynı zamanda depresyon tedavisi sırasında anksiyetenin de tedavi edilmesi gerekmektedir. İkisinin aynı anda tedavi edilmemesi sonucunda doğru bir tedavi yöntemi uygulanmış sayılmaz. Anksiyete bozukluğu tedavisinde insanların psikoterapi yöntemi ile kaygı ve endişeli ruh halini kontrol etme eğitimleri verilebilir. Bu eğitimler sırasında kişinin depresif ruh halinden arındırılması için bir spor veya ona iyi gelecek bir hobi ile uğraşması tavsiye edilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyete ile vereceği büyük mücadelede en büyük destekçileri spor olacaktır. Spor yapan kişilerin psikolojik hastalıklar karşısında gerçekten hızlı bir süreç içerisinde tedavi olurlar.

Bu Yazı İçindeki Başlıklar