Sağlık,

Anksiyete Ve Antidepresan Kullanımı

Anksiyete antidepresan kullanarak tedavi edilebilir. Fakat burada ele alınması gereken önemli noktalardan birisi antidepresanların faydasının mı zararırının mı çok olduğudur. Anksiyete bozukluğu bir çok tedavi yöntemi bulunan bir hastalıktır. Farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerin antidepresan kullanmısı ne kadar doğrudur biraz tartışılabilinir. Çünkü anksiyete bozukluğu ilaç kullanmadan çeşitli psikoterapi yöntemleri ile tedavi edile bilmektedir. Bu psikoterapi yöntemlerinin kullanılmaması kalıcı ve daha doğru olacaktır.

 

Hangi Anksiyete Bozukluğunda Antidepresan Kullanılmalıdır?

Anksiyete bozukluklarının çeşitli ve çok fazla olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bu bozuklukların birde derecesi vardır. Anksiyete seviyenizin hangi düzeyde olduğunu öğrenmeniz oldukça önemlidir. Çünkü anksiyete tedavisi sizin anksiyete seviyenize göre yapılacaktır. İlerlemiş anksiyete bozukluklukları genellikle ihmal yüzünden kaynaklanır. Bu ihmal kişinin hastalığını önemsememesi ve tedavi olmayı red etmesiyle başlar. Her geçen gün kişi kaygı ve endişeli ruh halini yaşar. Aynı zamanda sinir ve stres artar. Kişinin bu seviyeye gelen sinirleri onu oldukça yıprandırır. Anksiyete atakları başlar ve kişi bir uzmana gitmek zorunda kalır. İlerleyen anksiyetenin etkisiyle oluşan sinir ve gerginlik halinin bastırılabilmesi için kişi ilaç kullanmak zorunda kalır. Bu ilaçlarda antidepresanlardır.

 

Antidepresanların Zararları Çok Fazla Mı?

Anksiyete bozukluğu olan kişinin ilaçla tedavi olması bir uzman tarafından söyleniyorsa, bu demektir ki kişinin anksiyetesi ileri seviyelere gelmiş ve yaşamını olumsuz etkilemeye başlamıştır. İlerlemiş anksiyete bozukluğunda ilaç kullanmak normaldir. Çünkü bellirli bir seviyeye gelen anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilaç kullanımı şarttır. Anksiyetesi olan kişilerin bu durumu ihmal etmesi sonucunda ilaçlı tedaviye başladığı görülmüştür. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerde erken tanı önemlidir. Antidepresanların vücut için zararları malesef oldukça yüksektir. İç organlara verdiği zararlar ve oluşturduğu bağımlılık göz önünde bulundurulduğunda kişi için oldukça zararlıdır. Fakat antidepresan belirli bir süre kullanılıp bırakılırsa etkisi çok büyük olmayacaktır. Yani ilaç bağımlılığı oluşmayan ve tedavisinin tamamlanmasının ardından ilaçlarla bağını kesen kişiler için antidepresan kullanmak normal bir durumdur. Fakat anksiyete bozukluğu tedavisi sırasında ilerleme göstermiş ve artık ilaçsız tedavi yöntemi uygulamaya başlayacak kişilerin antidepresanları bırakmak istemedikleri gözlemlenmiştir. Antidepresanlar vücutta ve beyinde bazı yerlere zarar vermektedir. Bu yüzden bu ilaçları kullanan kişinin mutlaka bilinçlendirilmesi ve doğru ilaç mantığı bilinci oluşturulması gerekmektedir.