Sağlık,

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Her hastalığı çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Anksiyete (kaygı) bozuklukları risk faktörleri nelerdir sorusu anksiyete bozukluğu olan tüm hastaların ve hasta yakınlarının araştırdığı konular arasındadır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin, hastalığın evresine göre maruz kaldığı risk ölçütü vardır. Bu hastalık ile mücadele eden kişilerin öncelikle hastalığının hangi evrede olduğunu öğrenmesi gerekir.

 

Öncelikle anksiyete bozukluğu aşırı kaygılı ruh halidir. İlk zamanlarda bu hastalığın farkına varan kişilerin, söylediği genel cevap kaygısız insan olur mu tarzın da bir cevaptı. Bu konuda insanların bu düşüncesi kısmen doğru sayılmaktadır. Yani bu hayatta kaygısız bir birey olmanın imkanı yoktur. Fakat kaygısızlığın yanı sıra aşırı kaygıda bir hastalık belirtisidir. Sonuç olarak normal kaygının üstünde aşırı kaygı anksiyetenin belirtileri arasındadır. Anksiyete bozukluğunu üç evre olarak inceleyeceğiz. Bu üç evre;

Başlangıç Anksiyetesi
Orta Anksiyete
İleri Anksiyete

Bu üç evreye göre risk faktörlerini teker teker inceleyecek ve yapılması gerekenleri sizinle paylaşacağız.

 

Kaygı Bozukluklarının Risk Faktörleri Nelerdir? Anksiyetenin Evreleri

Anksiyete Bozukluğu ve Risk Faktörleri

İlerlemiş anksiyete bozukluklarında çeşitli riskler bulunur. Bu yazımızda sizler için bur riskleri anksiyete hastalığının evlerine göre sıralayacağız. İlk olarak anksiyete birinci evresinde oluşan risk faktörleri başlangıç anksiyetesi:

 • Her an bir şey olacakmış düşüncesi
 • Yapabileceği işlerde başarısızlık
 • Depresyon başlangıcı
  Yukarıda saymış olduğumuz üç madde anksiyetenin ilk dönemlerinde görülmektedir. Başlangıç olarak bu evreler kişinin hayat kalitesini yavaş yavaş bozmaya başlar. Bu sebepten dolayı bunlar fark edildiğinde erkenden önlem alınması gerekir. Hastalık bu aşamada bir uzman yardımı ile tedavi edilebilmektedir.

Anksiyete bozukluğu ikinci evresi olan orta anksiyete risk faktörleri:

 • Depresyon
 • Sosyal Fobi Başlangıcı
 • Ağır Stres
 • Tedavi edilmeyen anksiyete bozukluğu bir süre sonra ilerler ve orta anksiyete diye sınıflandırdığımız ilerlemiş anksiyete bozukluğuna geçer. Bu durumda kişinin hayatı tamamen etkilenmeye başlamış ve bazı şeyler sarpa sarmıştır. Tedavi yöntemleri arasında bir uzman yardımı ile terapi tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Anksiyete Bozukluğu üçüncü evresi olan ileri anksiyete risk faktörleri:

 • Sosyal Fobi
 • Ağır Depresyon
 • İntihara Meyil

Hastalığın bu evresinde kişi ileri derece bozukluk yaşar ve hayat kalitesi inanılmaz ölçüde düşmüştür. Bu sebepten dolayı zaman zaman intihar girişimlerinde bulunabilir, çevresinden tamamen kopar ve yalnızlık başlar. Bir uzman yardımı ile ilaç ve terapi yöntemi birleştirilerek bir tedavi yöntemi uygulanması gerekir. Hastanın gözlem altında tutulması çok önemlidir, çünkü yapabilecekleri şeyler belirsizlikler içermektedir.

Risk Faktörlerine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Kişilerin anksiyete bozukluğunun oluşturduğu bu risk faktörlerine karşı önlem alması çok önemlidir. Öncelikle bu durumun farkına varan kişiler tedavi olmalıdır. Psikolojik rahatsızlıklarda tedavi bireyin istemesi ile başlar. Kişi tedaviye ne kadar cevap verirse iyileşmesi o kadar hızlı olacaktır. Risk faktörlerine karşı sevdiklerinizi gözlem altında tutmalı ve onlara destek olmalısınız. Bu zor zamanlarında yanında olarak onların kendilerine zarar vermesini önlemeniz gerekmektedir.