Sağlık,

Anksiyete Hemşirelik Bakım Planı

Anksiyete hemşirelik bakım planı, anksiyetenin ilerleyen evrelerinde kişinin klinikte tedavi olması aşamasında gerçekleşen bir durumdur. Anksiyetenin en ileri seviyelere gelmesi durumunda genel olarak psikolojik diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi kişi kliniğe yatırılır. Bu çok zor bir durumdur. Anksiyete bozukluğunun son evresidir. Kişinin kontrol altına alınmaması durumunda intahar etmesi an meselesidir. Bu yüzden anksiyete hemşirelik bakım planı içerisinde korunması ve gözlem altında tutulması gerekir.

 

Anksiyete Hemşirelik Bakım Planı Nasıl Oluşturulur?

Anksiyete bozukluğu artan kişilerin sık bir şekilde kriz geçirmesi ve artık sosyal fobisinin son derece ilerlemesi durumunda kendini herkesten ve her şeye başlaması durumunda kliniğe yatırılması gerekir. Kişinin kaygıları çok artmış ve artık yaşamaya cesareti kalmayacak bir duruma gelmiş olabilir. Bu sebepten dolayı kişi oldukça hassas ve zor bir döneme girer. Rahat bir şekilde başarılı olacağı her işte başarısız olmaya başlar ve kişide bitmişlik, tükenmişlik sendromu başlar. Bu durum kişi için çok zorlu bir andır. Kişide iştahsızlık, ölme isteği, gerginlik, sinirlilik, zarar vermeye meyil gözükür. Bu durumda yapılacak tek yol kişinin klinikte gözlem altına alınmasıdır. Hastalığın bu seviyesinde uygun şartlar altında kliniğe yatırılan hastanın gözlemi yapılır. Hemşirelik bakım planı oluşturulur ve kişinin ilaçları verilmesi gereken zamanlarda hemşireler tarafında verilerek günlük 2 saatlik periyotlar ile gözlemlenir. Kişi bir süre uyutulur ve sakinleştirilir. Tedavisi çeşitli psikolojik müdahaleler ile devam eder.

 

Anksiyete Bozukluğu Klinik Süreci

Anksiyete bozukluğu sonucunda kliniğe yatırılmış kişi çok zorlu bir dönem geçirmektedir. Klinik yaşantısı çok zordur. Kişinin hayatı çeşitli ilaçları kullanıp, uyutulup, tedavisi üzerine çeşitli çalışmalar yapmakla geçer. Bu yakınları tarafından bile güçlükle karşılanacak bir durumdur. Bu tedavi süreci boyunca kişi bir çok kriz geçirir. Bunun temel sebebi kişi hastalığın ilk evrelerinde hastalığını önemsemeyip hayatına olduğu gibi devam etmeye çalışmıştır. Uzmandan yardım almadan bu şekilde hayatına devam etmesi sonucunda anksiyete bozukluğu en ileri dereceye gelmiştir. Bu sebepten dolayı kişi artık çok zorlu bir durum içerisine girmiştir. Anksiyete bozukluğu önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir. Klinik tedavisine başlanan kişilerin ortalama 6-12 aylık bir süreç içerisinde tedavisi gerçekleştirilir. Kişinin sorunlarının temeline inilir ve aynı zamanda onun tedavisi için yapılması gereken şeyler uygulanır. Klinik tedavisinin tamamlanmasının ardında kişi kontrollü bir şekilde topluma geri kazandırılma çalışmaları içerisinde bulundurulur. Düzenli kontrol ve bakımdan sonra kişinin hayatına kaldığı yerden devam etmesi beklenir.