Sağlık,

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde anksiyete bozukluğunun tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre travmatik yaşam olaylarının ve genetik yatkınlığın anksiyeteye etkisi büyüktür. Bazı insanlarda yaşanan anksiyete bozukluğu, belirlenmemiş sağlık problerinden dolayı olabilmektedir.

Stresler anksiyete bozukluğunun en önemli nedenlerindendir. Anksiyetenin gelişmesine neden olur. Anksiyete bozukluğu, kişide yavaş ve belirsizce gelişmektedir. Anksiyete zaman zaman ilerleme yapabilir ve zaman zaman düzelmeler de olabilir. Anksiyete bozukluğunun doğuşundaki ve gelişmesindeki nedenleri inceleyelim.

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğunun nedenleri tam olarak bilinmiyor demiştik. Ancak anksiyetenin gelişmesinin nedenlerini inceleyeceğiz:

Freudyen görüş son yıllara kadar anksiyetenin oluşu hakkında kabul edilen kuramdı. Freud anksiyeteyi iç çatışma olarak tanımlamıştır. Yani; benlik, alt benlik ve üst benlik arasındaki çatışmadan ibarettir. Daha açık söylemek gerekirse anksiyete, benliğin tehlikeyi algılayan bir tepkisidir.
Başka bir kurama göre anksiyete öğrenilmiş bir durumdur. Tehlikeye karşı vücudun şartsız cevabıdır.
Anksiyetenin bilinen en belirgin nedeni, kalıtsal olarak sonraki nesile geçebilme oranının yüksekliğidir.yapılan araştırmalarda tek yumurta ikizlerinde aynı hastalığa yakalanma oranı %6 iken, bir kardeş anksiyete bozukluğu yaşadığında diğer kardeşinde yaşama oranı %15 in üzerinde ve ikinci derece akrabalarda %6 dır.
Stres gibi kötü durum duyguları, vücut anksiyete krizi anındaki durumuna yorumlamaktadır.

Gördüğümüz üzere anksiyete bozukluğu daha çok psikolojik tedaviye açık bir rahatsızlıktır. Tedavi esnasında ilaç ta kullanılarak, vücutta doğru hormonların salgılanması sağlanmaktadır. Anksiyete bozukluğunun ilerlemesinde en önemli faktör, stres, korku, sinirlilik gibi duygulardır. Bu duygular fizyolojik olarak rahatsızlıkların başlamasına ve anksiyetenin daha uzun süreler vücudu yönetmesine neden olurlar. Tüm sormak istediklerinizi lütfen yorum kısmından iletiniz.

Anksiyete genel olarak incelendiğinde genetik yatkınlık olan kişilerde görülen bir durumdur. Anksiyete bozuklukluk nedenleri genellik iç çatışma durumundan kaynaklanan kaygı ile ortaya çıkar. Anksiyete bozukluğu kişinin hayatını devam ettire bilmesinde çok büyük zorluklar çıkartır. Nedenleri konusunda çeşitli bir çok nokta dikkat çekmektedir.