Sağlık,

Anksiyete Bozukluğunda Mide Bulantısı

Anksiyete bozukluğu mide bulantısı konusu özel olarak incelenmesi gereken anksiyete belirtileri arasındadır. Bunun sebebi ise psikolojik hastalıkların çoğu mideye refere olmaktadır. Kişinin psikolojik sıkıntıları genel mideye vurur. Mide ağrıları kişinin sıkıntılı ve ruhen kötü olduğu zamanlarda kendini gösteren çok zorlu bir durumdur. Mide ağrılarının yanı sıra mide bulantısı da psikolojik hastalıklar sonucu ortaya çıkar. Mide bulantıları anlık heycan artması, kaygının yükselmesi veya kişide endişeli bir ruh hali oluşması sonucunda kendini göstermektedir. Anksiyete bozukluğu fiziksel belirtileri oldukça çok olan bir hastalıktır. Fakat şöyle bir durum vardır bu fiziksel belirtiler sadece anksiyete bozukluğu belirtisi değildir. Bu yüzden anksiyete bozukluğunda da görülen belirtilerdir dememiz daha doğru olacaktır.

 

Anksiyete Bozukluğu Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Kişide oluşan mide bulantıları çok zorlu ve uzun süreli olabilmektedir. Bunun geçmesi için kişi oldukça uğraşabilir. Öncelikle tüketilen gıdalara oldukça dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilen gıdaların haricinde kişi sakinliğini de sağlamaya çalışmalıdır. Eğer sakin olmaz ve abartılı bir endişe ile hayatına devam etmeye çalışırsa, denediği çeşitli yöntemler midesinin bulantısını geçirmeyecektir. Mide bulantısı kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. Kişi gireceği bir iş görüşmesi mülakatında anksiyete derecesinde kaygı ve endişe yapmış bunun sonucu mide bulantısı oluşmuşsa, bu mülakata sağlıklı bir şekilde girmesi çok zordur. Bu sebepten dolayı anksiyete onun hem gireceği işi hemde hayatını etkiler. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin tedavi olması bu sebepten dolayı çok önemlidir. Çünkü bu sorunun sonucunda işe alınmama durumu olursa kişide depresyon başlangıcı görülecektir. İlerleyen durumlarda sosyal fobi oluşacak kişi kendini soyutlayacaktır.

Anksiyete Bozukluğu Mide Bulantısı Olan Kişiler Nasıl Beslenir?

Anksiyete bozukluğu sebebi ile mide bulantısı yaşayan kişiler bir şey yemek istemez. Bu çok yanlış bir durumdur kişi hayatını iyi şartlarda devam ettirebilmek için çeşitli gıda takviyesini almak zorundadır. Bu yüzden bozulan yemek yeme düzenini ilk olarak düzeltmelidir. Daha hafif ve sağlıklı gıda tüketimini arttırmalı. Sevdiği şeyleri yemeli ve kendini mutlu edecek ödüller vermelidir. Herkes için geçerli olmasa da çikolota çoğu insanı mutlu eder. Bu yüzden bazı tatlılar veya çikolataları belirli bir süre ile tüketmek çok önemlidir. Psikolojik hastalıklar ile mücadelenin en iyi yolu kendimizi mutlu etmek ve kendimize vakit ayırmak olacaktır. Kişi bu dönemde halsiz olacağından dolayı spor yapması pek tavsiye edilmemektedir. Spor kişi kendini toparladığı dönemlerde mutlaka başlanmalı veya bırakılmışsa devam edilmelidir.