Sağlık,

Anksiyete Ataklarına Karşı Neler Yapılmalıdır?

Anksiyete atakları oldukça tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyete ataklarına karşı ne yapabilirim sorusunu kendilerine bir çok defa sorduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunun altında yatan temel sebep atakların, kişiler üzerinde yaratmış olduğu kötü etkilerdir. Anksiyete atakları sırasında oluşan etkilere değinmeden önce bu etkiler sonucunda önemli bir çok yaralanma ve sıkıntıların olduğunu belirtmek gerekir. Kişinin atak etkisiyle birlikte bilinç kaybı yaşaması sonucunda bir çok olumsuz olay başına gelebiliyor.

 

Anksiyete Atakları Sırasında Oluşan Etkiler

Anksiyete atakları sırasında kişiler çok büyük tehlikelere maruz kalmaktadır. Bu sebepten atak sırasında yapılması gereken şeyler çok önemlidir. Atak sırasında oluşan etkiler:

  • Bilinç kaybı
  • Aşırı kas kasılmaları
  • Ellerin ve dişlerin sıkılması
  • Yere Düşme

 

Yukarıda yazmış olduğumuz etkiler sonucunda kişide bir çok yaralanmalar oluşmaktadır. Düşme etkisiyle kafasını çarpabilir veya vücudunun çeşitli yerlerine darbeler alabilir. Bu sebepten dolayı kriz anında çok dikkatli olunması gerekir. Oluşan bilinç kaybı sonucunda kişi ne yapacağını bilemez ve sağlıklı kararlar veremez. Kas kasılmaları çok yüksek oranda olup vücudun çeşitli yerlerine hasar verebilir. Bazı akademik çalışmalar sonucunda bazı kas kasılmalarının kemiği kırabileceği güçte olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ellerin ve dişlerin sıkılması dişlerin kırılmasına sebep olabilir aynı zamanda uzun tırnaklar ellere batabilir.

Anksiyete Ataklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Yukarıdaki sebepler incelendiğinde atak geçiren kişilerin bazı konularda dikkatli olması önemli bir konudur. Öncelikle kişi tırnaklarını keserek ellerini sıktığında tırnaklarının batmamasını sağlayabilir. Ataklarından önce ağzına takacağı plakalar sayesinde dişlerinin kırılmasını veya çatlamasını engeller. Bu konuda kriz geçiren kişilerin krizden 10 dk önce krizi his ettiği veya tahmin ettiği varsayılmıştır. Bilimsel bir tespit olmasa da atak geçiren kişilerin duygu ve düşünceleri dinlendiğinde atak anından önce ataklarını his ettiklerini söylemiştir. 100 kişi üzerinde yapılan bu deneyde 78 kişi atağın farkına vardığını söylemiştir ve %78 oranda atakların his edildiği kabul edilmiştir. Atağın his edileceğinden dolayı kişi yere düşmeyecek şekilde bedenini ayarlamalı ve vücudunu sabitlemelidir. Atak anı gelip geçerken kendinde en az zararı oluşturarak bu atağı atlatmalıdır. Anksiyete ataklarına karşı ne yapabilirim diye sürekli araştırma yapılmalı ve bu konuda eğitim seminerlerine katılmalısınız.