Sağlık,

Ankiyete İle İlgili Genel Bilgiler

Anksiyete bozukluğu, anksiyetenin kontrol dışı şekilde sürekli hale geldiği hastalıktır. Anksiyete, kaygılı ve depresif ruh halidir. Bu hastalığı olan kişiler, her durumda en kötü senaryoya odaklanarak kaygılı ruh hallerini sürdürmektedir.Kaygı kötü bir şey değildir. dikkati ve odaklanmayı kontrol altında tutar. Ancak sürekliliği halinde kişinin hayat kalitesini düşürmekte, işine ve sosyal hayatına engel olabilmektedir.

 

Anksiyete Bozukluğunu Anlamanın Yolları

Anksiyete bozukluğunun belirtilerini öğrenmek için sitemizdeki makalelerden, anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir? Adlı makaleyi okumanızda fayda var. Ancak kendinize şu soruları yöneltmeniz ve bu durumlardan bir kaç tanesini yaşıyorsanız, anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

 

  • Sürekli kaygılı veya gergin misiniz?
  • Her yerde bir tehlike olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Günlük aktiviteleri, sizi kaygılandırdıkları için yapmıyor musunuz?
  • Sizi sinirlendiren konulardan kurtulamıyor musunuz?
  • Kaygınız, sosyal hayatınızı, işinizi, okulunuzu engelliyor mu?
  • Beklenmeyen kalp çarpıntıları yaşıyor musunuz?

Bu ve bunun gibi durumlarla karşı karşıyaysanız, psikoloğunuzla iletişime geçmeli ve muayene olmalısınız.

Anksiyete bozukluğunun türleri vardır. Bunlardan en sık rastlananı, yaygın anksiyete bozukluğudur. Bu hastalık kalıtsal yolla iletilen bir hastalıktır. Çevresel faktörlere bağlı olmamakla, kişinin yaşantısına, karakterine, yetiştirilişine göre değişken bir raslantı oranı vardır. Örnek olarak, çocukken yada ergenlik zamanında çok baskı görerek büyüyen kişilerde anksiyete bozukluğu olma riski yüksektir. Kişi çocukken, fikirlerini söylememek ve susmak için baskılandıysa, büyüyünce de bu baskıyı hissedecek ve anksiyete bozukluğu başlama ihtimali yükselecektir.

Anksiyete, insanlarda bazı durumlarda çeşitli olumsuzluklar yaşatsa da, ileri düzeyde olmayan anksiyeteler insanı başarıya götürebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, kaygıları olan ve hayata kaygılı yaklaşan bir birey hedefleri doğrultusunda, kaygılarına karşı yenik düşmemek adına elinden gelen her şeyi yapar. Başarılı olabilmek için kaygılanmak, başarıyı tetikleyen faktörlerden birisidir. İnanmak ve mücadele etmek kadar bir duruma kaygılı yaklaşmakta önemlidir. Kaygılı yaklaşılmış olaylar ve durumlar karşısında bireyler, kötü bir sonuçla karşılaşması durumunda daha az zarar görür. Yani ileri düzey olmadığı sürece bir bireyin bazı durumlara anksiyetik olarak yaklaşması bazen iyi sayılabilecek bir durumdur.

Anksiyete bozukluğu, kişinin hayatındaki önemli olaylar sonrasında gelişmiş te olabilir. Kişi hafızasında yer eden kötü veya trajik bir olayın etkisinden çıkamayabilir. Bu olayı sürekli kafasının içinde yaşar ve bir süre sonra bu endişe ve kaygı hali süreklileşebilir.

Anksiyete bozukluğu sürekli kaygı, endişe ve kaygı, depresif ruh hali gibi sorunlar ortaya çıkartmaktadır. Anksiyete bozuklukları ile karşılaşan bir kişinin öncelikle anksiyete bozukluğu anlama çalışması yapması gerekir. Sonra ise anksiyete türleri hakkında bir araştırma yaparak yaşadığı anksiyete bozukluğun hangi türde olduğunu anlamalı ve sonrasında tedavi aşamasına geçmelidir.