Ankara’nın En Güzel Semtleri

Ankara’nın En Güzel Semtleri

Ankara’nın en güzel semtleri, konudan konuya ve kişiden kişiye göre farklılık gösterse de Tunalı, Çankaya, Bahçelievler, Bilkent, Gaziosmanpaşa, Ulus, Çukurambar, Anıttepe, Kavaklıdere ilk akla gelenler arasındadır. Bir kısmı tarihi dokusuyla, bir kısmı doğal güzelliğiyle, bir kısmı da nezih oluşuyla dikkat çeken bu semtler, Ankara’nın değerini gün geçtikçe daha da arttırmaktadır.

Başkent olmasının yanı sıra ülkenin ikinci büyük şehri ünvanına sahip olan bu şehir, siyasi açıdan olduğu kadar kültürel ve ekonomik anlamda da ön plana çıkmaktadır. Bunların yanı sıra Türkiye’nin eğitimde önde gelen üniversitelerinin de bu şehirde olması Ankara’ya önem kazandıran bir başka faktördür. Tüm bu noktalar göz önüne alındığında Ankara’da yaşamak oldukça cazip hale gelmektedir. Bu ilgi ve talep karşısında şehirdeki konut projeleri de hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Tarih Kokan Semtler

Ankara, yalnızca Cumhuriyet tarihinde önem kazanmış bir şehir değil, çok daha öncesinde farklı uygarlıklara da ev sahibi olmuş tarihi bir yerleşim yeridir. Hititler, Romalılar, Selçuklular gibi bir çok farklı medeniyetin merkezinde olmuştur. Bu tarihe şahitlik etmek isteyenler bahsi geçen semtleri ziyaret edebilirler.

Anıttepe : Semtte en önemli tarihi mekanlardan biri olarak karşımıza Anıtkabir çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir, yıl içerisinde sayısız ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Altındağ : Ankara Kalesi’nin de bulunduğu bu yer, Romalılardan Bizans’a, Selçuklulardan Osmanlı’ya kadar birçok uygarlığın izini taşımaktadır. Yine bu ilçede yer alan Hamamönü ve Samanpazarı gibi eski yerleşim yerleri oldukça tarihi bir dokuya sahiptir. İlçede bulunan Roma Hamamı görülmesi gereken bir başka yerdir. Yine Ulus’ta bulunan eski meclis binası tarihsel açıdan önemli olan bir başka yapıdır. Bunun yanı sıra Ulus’ta bulunan Antik Roma Tiyatrosu da milattan öncesine kadar dayanan bir başka tarihi yerdir.

Beypazarı : Hititler, Frigyalılar, Romalılar ve Bizanslılara da ev sahipliği yapmış olan bu bölgede Selçuklu ve Osmanlı’dan da izler görülmektedir. Tarihi cumbalı evlerin bulunduğu semt, oldukça ilgi görmektedir.

Yenilenen Yüzüyle Nezih Ankara

Ankara, sunduğu imkanlar ve sahip olduğu önemli özellikleriyle cazip bir yer olmayı sürdürürken, gelişmeye de devam eden yaşayan bir şehirdir. Tarihi dokusunun yanı sıra, yeni semtleriyle de dikkat çekmektedir.

  • Çukurambar : Çankaya, Kızılay, Bahçelievler önemli yerlere yakın olan bu yerleşim yeri, Ankara’nın yeni öne çıkan semtlerinden biridir. Toplu taşıma araçlarına ve merkezi yerlere yakın olmasıyla oldukça ilgi gören yerler arasındadır. Bu özelliğiyle yatırım için önerilen yerlerin de başında gelmektedir.
  • Bilkent : İki önemli üniversitenin, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) ve Hacettepe Üniversitesi’nin arasındaki alanda bulunmaktadır. Ayrıca içinde semte ismini veren Bilkent Üniversitesi vardır. Ankara’da konut projelerinin en çok rağbet ettiği semtlerden birisidir. Bu nedenle her zaman yenilikçi ve gelişen bir yönü vardır. Park joven projeleri ile yaşam konforu sunuyor.
  • Çayyolu : Villa tarzı, bahçeli evleriyle dikkat çeken bu semt, daha çok beyaz yakalıların ilgi gösterdiği bir yer olarak gelişmeye devam etmektedir.

Ankara’nın Kalbinin Attığı Yer

Şüphesiz ki Ankara’nın birçok semti yaşama değer olarak nitelendirilebilir. Ancak şehir merkezi her zaman daha ön planda olmaktadır. Bu anlamda Çankaya oldukça önemli bir noktadadır. Toplam olarak 28 semti içerisine alan bu ilçe, şehrin en kalabalık yerlerindendir. İçerisinde şehrin merkezi olan Kızılay Meydanı’nını, Atakule’yi, TBMM’yi (Türkiye Büyük Millet Meclisi) barındırır. Bununla birlikte Tunalı, Bahçelievler, Kavaklıdere, Bilkent gibi önemli semtleri de kapsamaktadır. Şehrin yönetim, eğitim, kültürel, yerleşim, eğlence gibi birçok farklı yönünün buluştuğu bu ilçe tam anlamıyla şehrin kalbinin attığı yerdir denilebilir.

Görüldüğü gibi eskisi ve yenisiyle her zaman öne çıkan bu şehir, her kesime hitap edebilmektedir. Tarihten izler taşımasıyla birlikte, yeniliklerden de hiçbir zaman vazgeçmeyen Ankara her haliyle ilgi gören bir şehir olmaya devam edecektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan