Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da Şirket Kurmak

Son dönemde özellikle amazon.com, ebay, etsy ya da diğer popüler pazar yelerlerinde satış yapmak birçok girişimci için karlı iş modelleri haline gelmiştir. Türkiye’den gönderilen tekstil, ev eşyası, mobilya gibi ürünler Amerika ve Kanada pazarında  oldukça talep görmektedir. Bu sürecin problemsiz yönetilmesi için Amerika’da şirket kurmak girişimciye büyük avantaj sağlamaktadır. T.C vatandaşları için bu konuda danışmanlık veren ve 2020 yılında Amerika’da 32 adet şirket kuruluşu için danışmanlık veren vizem.net yetkililerinin verdiği detaylar aşağıda yer almaktadır.

Amerika’da Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

 Amerika’da şirket kurmak isteyen T.C vatandaşları için aranan tek şart 18 yaşından büyük olunmasıdır. Şirket kurmanız için Amerika’da yaşamak, Amerika Vizesi sahibi olmanıza ya’da yeşil karta sahip olmanıza gerek yoktur. Ancak şirket kuruluşundan sonra Amerika’da bizzat bulunmak banka hesabı açma maliyetlerini düşürmektedir.

ABD’de İş Yapabilmek İçin Burada Şirket Kurmam Şart Mı?

 Amazon ve diğer Pazar yerlerinden satış gerçekleştirmek için Amerika’da şirket kurmak şart değil ancak şirket kurmayan girişimciler para transferi, iade ürünler, ya da FBA olmayan gönderiler için oldukça problem yaşamaktalar. Birçok girişimci bu gibi sebepler yüzünden satış yapmayı durdurmaktadır.

E-ticaret dışında danışmanlık ve Türkiye’deki mevcut şirketinin şubesi olarak şirket açmak isteyen girişimciler de son zamanda bir hayli artmıştır.

Bunula birlikte Amerika’da  şirket kurmak aşağıdaki avantajları beraberinde getirmektedir.

Amerika’da Şirket Açmanın Avantajları

 Amerika’da şirket açmak şirket sahibi ya da ortağı için aşağıdaki hakları sağlamaktadır.

  1. ABD banka hesabı açılabilir.
  2. Yatırım arayışında olan girişimler için ABD’deki girişim sermayesine doğrudan ulaşabilme imkanı sağlar.
  3. ABD pazarında hizmet sağlamak firmaya görünürlük ve prestij sağlar.

Amerika Şirket Türleri Nelerdir?

Amerika’da şirket kurmak isteyen yabancı yatırımcılar önce kurulacak şirketin türüne karar vermelidir. Aşağıda Amerika şirket türleri ve bu türlere ait bilgiler verilmiştir.

  1. Limited şirket (LLC)

Amerika’da şirket kuruluşlarında en fazla tercih edilen şirket türüdür. LLC şirket Düşük operasyon maliyeti ve kuruluş aşaması bakımından en kolay şirket türüdür. Diğer şirket türlerindeki gibi gelir verisinde çifte vergilendirme olmadığından vergi açısından avantaj sağlamaktadır. Şirket sahip olduğu gelir düzeyinde vergilendirilmektedir.

  1. S şirketi (S-corp)

Bir S-Corp şirketi, şirket ortaklarının vergilerden tasarruf edebilmesi için oluşturulan şirket türüdür. Genelde yüksek karlı ve fazla çalışan sayısına sahip olan işletmeler için idealdir.

  1. C şirketi (C-corp),

C şirketi, karlarını işte tutmak isteyen işletmeler için en iyisi olan daha karmaşık bir tüzel kişiliktir.

 Hangi Eyaletlerde Şirket Kurmak Avantajlıdır?

 Amerika’da tüzel kişilerin vergilendirmesi, raporlama ücretleri ve lisans zorunluluğu içerisinde bulunduğu eyaletin kanunlarına göre değişmektedir.  Hangi eyalette şirket kurulması gerektiği şirketin iş ve gelir modeli incelenerek en doğru seçim yapılmalıdır.

2020 yılında vizem.net tarafından kurulan şirketler ağırlıklı olarak Delaware ve Nevada eyaletleri olmuştur.

Eyalet ve Şirket Türünü Belirledikten Sonra Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

  1. Bir Şirket Adı Seçilmelidir:

Aynı eyalette aynı adı taşıyan birden fazla şirket bulunamayacağı için eşsiz şirket adı seçilmelidir.

  1. Şirket temsilcisi seçilmelidir:

Bir şirket kurarken, tüm eyaletler olmasa da çoğu, eyalet içinde fiziksel bir adrese sahip bir “kayıtlı temsilci” seçilmesini gerektirir. Kayıtlı temsilci, şirket adına önemli vergi ve yasal bilgileri almaktan sorumlu olacaktır. Amerika’da şirket kuran T.C vatandaşları bulunuyorsa Amerika’da ikamet eden bir yakınlarını bulunmuyorsa kendilerini yasal temsilci olarak atayabilir.

  1. Dosya Kuruluş Belgesi veya Kuruluş Sözleşmesi hazırlanır:

Şirket, hangi eyalette kuruşmuş ise resmi olarak tescil edilmesi için seçilen eyaletin prosedürlerini izlemelidir. Kuruluş başvurusu, şirketin adını, kayıtlı temsilcinin adını ve adresini ve hissedarların veya ortakların adlarını içeren şirketlerin kuruluş sözleşmesi hazırlanarak tescil edilir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda bu süreç vizem.net Amerika şubesi tarafından tamamlanır.

Ticari Faaliyete Ne Zaman Başlayabilirim?

Resmi olarak şirket kaydı tamamlandıktan sonra şirket operasyona başlayabilir. Şirket kurduktan sonra muhasebe yıllık vergi giderleri düzenli olarak ödenmelidir.

ABD’de Şirket Kurmak İçin ABD Vizemin Olması Şart Mı?

ABD’ şirket açmak veya şirket satın almak için ABD vizesine ihtiyaç yoktur. Tüm işlemler kişi Türkiye’den çıkmadan gerçekleşebilmektedir.  Ancak, ABD’de bir iş kurmak, şirket sahiplerine ABD’de çalışma izni vermez.

ABD’de yaşamak ve çalışmak isteyen, T.C vatandaşlarının uygun vizeye sahip olmaları gerekmektedir. L-1 şirket içi transfer vizesi ile Amerika’da kurulan şirkette çalışmak mümkün olabilmektedir.

L-1 vizesi, şirketlerin yöneticilerinin, ve Türkiye’deki personelinin ABD’deki ilgili şirketlerinde çalışmasına olanak tanır. Genellikle Amerika’da şube açan büyük ölçekli Ananim Şirketleri bu vize ile Türkiye’deki çalışanlarını Amerika’ya götürme hakkına sahip olur.

Ayrıca şirket sahibi, şirket yatırımcıları veya T.C vatandaşı olan yöneticileri de vizeye tabidir. Vizem.net Amerika dahil toplam 43 ülke için tüm vize işlemlerini baştan sona yöneterek vize alınmasında danışmanlık hizmeti vermektedir.

 Amerika’da Kurulan Şirket Türkiye’de Vergi Öder Mi?

 Amerika’da kurulan şirket için Türkiye’de gergi ödenmez. Türkiye’ye yapılan  yüksek meblağlı para transferlerinde bazı şüpheli görülen durumlarda vergi dairesi tarafından beyan istenebilir. Bu durumlarda vergi müfettişine Amerika’daki şirketin varlığını ve bulunuyorsa ödenmiş şirket vergi kayıtlarının gösterilmesi yeterlidir.

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti Nedir?

Amerika’da şirket kurma maliyeti şirketin lisans gerektiren bir iş modeline sahip olup olmadığı ve şirket için banka hesabının açılıp açılmayacağına bağlı olarak değişmektedir.

Vizem.net danışmanlığında kurulan şirketler için Amerika’da uzaktan şirket kurma maliyetleri 2020 yılı itibariyle sanal ofis adresi, telefon numarası ve banka hesabı açılması dahil ortalama 2000 USD – 3000 USD arasında değişmektedir. Bu süreç sonunda şirket fatura kesebilecek, Bireysel vergi kimlik numarası alınmış, resmi adres, banka hesabı ve Amerika telefon numarasına sahip olur.

Kişi bizzat Amerika’da bulunacaksa vizem.net Amerika danışmanlığında şirket kurma maliyeti 600 USD’ye kadar düşebilmektedir.

Amerika’da Şirket Açmak Ne Kadar Sürer?

Gerekli belgelerin merkez ofisimize gönderilmesinden itibaren şirket açılışı ortalama 5 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Amerikan vatandaşları aynı gün şirket açılışı gerçekleştirebilir.

Diğer Hizmetler Nelerdir?

Vizem.net Amerika vizesi, yeşil kart başvuruları, Amerika’ya iltica başvuruları ve Amerika’da doğum için danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. 2019 ve 2020 yıllarında toplam 1345 Amerika vize başvurusundan 1339 onay ile Türkiye’de Amerika vizesi danışmanlığı veren en yüksek onay skoruna sahip acentedir.

Amerika’da E-ticaret Şirketi Kurmak Mümkün Müdür?

Evet Amerika’da e-ticaret şirketi kurarak amazon dışında sahip olunan site üzerinden şirket adına satış yapılabilmektedir. Ancak Banka üzerinden alınacak sanal pos prosedürleri yeni siteler için uzun olduğundan genelde ödemeler paypal gibi ödeme hizmeti sağlayan 3. Parti şirketler üzerinden alınmaktadır. E ticaretin ABD’de yapılabilmesi için site SSL sertifikasının olması şarttır.

Diğer Amerika Danışmanlık Şirketleri vs vizem.net

Türkiye’de kurumsal olarak hizmet veren Amerika danışmanlık şirketleri arasında sadece vizem.net’in Türkiye dışında Amerika’da operasyonu bulunmaktadır.

İnternette kendisini Amerika danışmanlık şirketi olarak nitelendiren ve kötü amaçlı birçok web sitesi bulunmamaktadır. İleride oluşacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi için bu tür sitelere itibar edilmemesi tavsiye edilmektedir.

Bilgi ve Başvuru İçin: 0850 241 1868

Yorum Yap
0 Yorum yapan