Amerika’da İş İmkanları

Amerika’da İş İmkanları

Amerika Birleşik Devletleri ekonomi açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.

Üretim ve tüketim üst düzeyde olmasından dolayı ABD iş olanakları açısından zengin bir ülke haline getirmektedir. Çalışılan iş alanında çalışan çok fazla Amerikalı bulunmuyorsa gereksinimi karşılamak adına firmalar bu açığı yabancı uyruklu insanlarla kapatmak isteyebilmektedir. Her sene farklı ülkelerden gelen birçok göçmen Amerika’daki sınırsız iş imkânlarından yararlanmaya çalışmaktadır. Amerika’daki işverenler tüm çalışanların çalışma izinlerinin olup olmadığını kontrol etmek zorundadır.

Amerika Birleşik devleti vatandaşı ya da Green Card sahibi değilseniz Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışabileceğinizi kanıtlamak için EAD yani çalışma iznine başvuru yapmanız gerekebilir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma izniniz ya da green kartınız yoksa size iş sağlayacak firma sizin adınıza geçici olarak H-1- çalışma vizesine müracaat etmek zorunda kalacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde iş bulmanın en kolay yolu ise internetteki ilgili sitelerde ya da gazetelerdeki iş ilanlarına bakmak ve geçici iş bulma ajanslarına başvuru yapmaktır.

Birçok firma web sitelerindeki online iş başvurusu alanlarına gelen başvuruyu kabul etmektedir. Kendinize ait kariyer bilgilerini bıraktıktan sonra sizinle ilgilenen firmaların cevaplarını beklemeniz sonrasında rahatlıkla Amerika’ iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleştiğiniz ya da oturduğunuz yer belli ise kendi şehrinizin gazetesinde çıkan iş ilanlarında iş aramanız daha mantıklı olacaktır.

Geçici İş Bulma Ajansları İle İş Bulunabilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri’ne gidildiğinde yeni bir kariyer hayatı olarak Geçici iş bulma ajansları ile iş bulunabilir mi gibi çelişkilere maruz kalmadan ilk adım atılması halinde ya da mezun olup yeni iş imkanları araştırılmasında bir geçici iş bulma ajansı ile şansınızı deneyebilirsiniz. Firmalar genel olarak personel sıkıntısı çektikleri için bu ajanslara başvuru yapmaktadır. Ajans istenen nitelikte insanlar belirleyip işe sokarken bu geçici çalışanlar firma görevlisi olarak çalışmalarına rağmen o şirketin bünyesinde yer almamaktadır.

Bu geçici görevler bir gün kadar dahi kısa olabilir. Fakat bazı durumlarda geçici olarak başlayanlar çalıştıkları firmada işçi alımları ve orada kariyer sahibi olur. Amerika’da okumak ve çalışmak her öğrencinin rüyaları arasındadır. Günümüzde giderek gelişen eğitim turizmi ve teknoloji sayesinde öğrenciler için Amerika hala en popüler eğitim noktası olarak yer alırken en yakın rakibi Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da fark atmaktadır. Kültürel çeşitlilik yeni fikirler ve bakış açılarının merkezi olmasının yanında akademik ve kişisel gelişim için çığır açan araştırmalara ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde Amerika’da okumanın en önemli nedenleri arasında mezuniyetten sonra ülkede bir iş bulup çalışmaya imkan vermesidir. Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için zaman oldukça çabuk geçerken zira yeni bir kültürü ve çevreyi tanımaya çalışmak bir taraftan da dersleri, sınavları geçmek için harcanan zaman mezun olmaya kadar getirmektedir. Daha yaratıcı, kendinizi ve yapabileceklerinizi keşfetme gücü, küresel ağa kurmak için bağlantılar ve yeni bir dil öğrenme şansına sahip olarak cv’nize Uluslararası bir deneyim ekleme şansına da sahip olabilirsiniz.

Amerika’da İş Fırsatları

Amerika heyecan ve fırsat arayan dünyanın her yerinden insanları kendine çekmektedir. Bu da uluslararası öğrencilere sunulan yüksek kaliteli eğitim dünya çapında üniversiteler zengin program çeşitliliği ve mezuniyetten sonra dünyanın en büyük şirketlerinde kariyer yapma imkanı payı büyüktür. Günümüzde dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ülke iş tecrübesi kazanma yolları arayanlar için zenginlik ve çeşitliliğe sahip lider sektörlerde çalışma olanağı sunarken oldukça Ulusal firmalar ve işverenler Amerika’da İş fırsatları için geleceği tasarlamak isteyen öğrencilere birçok seçenek sunmaktadır. Aynı zamanda sinemadan müziğe, finanstan modaya teknolojiden sağlığa kadar her sektörde ilk akla gelen ilk Amerika olurken fırsatlar ülkesi olarak tanımlanma hakkını kazanmaktadır.

Öğrenciler için kök alanlar arasında olan bilim teknoloji matematik ve mühendislik hala en popüler konulardayken iş deneyimi kazanmak ve kalma süresi uzatmak isteyenler için de tercih sebebi olmaktadır. İşverenlerin genel olarak alanında yaratıcı hırslı ve çalışkan yeni mezunlara şans veren Amerika özellikle bilgisayar bilimi, işletme, makine mühendisliği eğitimleri, Stanford, Kaltek, Kolombiya gibi üniversitelerde tamamlayan öğrencilere sağlanan %100’ lere varan istihdam olanakları ilgi çekicidir. İş aramak için mezun olana kadar beklememek zira vize ve çalışma izni prosedürleri düşünülürse ne kadar erken araştırma yapılırsa o kadar iyidir. Amerika’da çalışmak için kurallar ve düzenlemeleri bilerek iş başvurusu yaparken hazırlık aşamasında kendinizden emin olmanız gerekir.

Kaynakları akıllıca kullanmak ve Amerika’da eğitim alınacak üniversiteler uluslararası öğrenci ofisleri ve kariyer geliştirme merkezleri bulunmaktadır. Bu kaynaklar mezuniyet sonrasında özel fırsatlar hakkında bilgilendirme yaparken başvuruları nasıl yapılacağı konusunda da yardımcı olmaktadır.

KAYNAK: www.parafikir.com

Yorum Yap
0 Yorum yapan